Najavljeno poskupljenje električne energije, podijeljeno u tri ‘tarifne boje’ zelenu, plavu i crvenu donosi skuplje račune ali i pitanje ko je zaštićen, a ko kažnjen?
Upravo o tome za Hayat govori i bivši direktor Elektroprivrede BiH i energetski stručnjak, Amer Jerlagić. Njegov komentar je jasan i oštar:
“To što vi kažete, 4 do 4,8 posto to je samo poskupljenje u onoj tzv. zelenoj tarifi koja bi pogodila sve građane koji koriste električnu energiju od Elektroprivrede BiH, potom dolazi plava tarifa koja također ima svoje poskupljenje, pa tek onda crvena tarifa koja ima još jedno poskupljenje. Praktično, tu se radi o 3 poskupljenja u zavisnosti od potrošnje električne energije. Drugim riječima, nije poskupjelo jednom, već tri puta. Svako novo ‘bojenje’ računa nosi novu cijenu. A podjela potrošnje na boje ne donosi ni fer sistem, ni održivu logiku”.
Ko ima platit će manje, ko nema platit će više
Problem je način koji je modeliran iznos, prema Jerlagiću, ovakva tarifa kažnjava one koji žive u većim domaćinstvima, koriste struju za grijanje ili jednostavno žive u standardnim okolnostima.
Više puta u zadnjih par godina sam govorio da je blok tarifa diskriminirajuća tarifa. Na prošli prijedlog Elektroprivreda BiH FERK nije odobrio blok tarifu i vjerujem da ni ovaj put neće zbog diskriminacije.
Jerlagić upozorava na kontradiktorisnost sistema.
U državi gdje nije proveden potpuni socijalni efekat ne možemo govoriti o blok tarifi jer neko ko ima 5 apartmana na Bjelašnici troši vrlo malo struje u zelenoj kategoriji imati blago poskupljenje a neka porodica koja ima pet članova domaćinstva i koja troši nešto više električne energije imat će ili plavu ili čak crvenu tarifu.
Ovakav sistem zapravo nagrađuje one koji imaju i kažnjava one koji pokušavaju živjeti normalno.