Život

AmCham BiH: Podrška za najranjivije kategorije društva (FOTO)

Američka trgovačka komora u BiH (AmCham BiH) organizirala u ponedjeljak u Mostaru predstavljanje društveno odgovorne aktivnosti usmjerene na podršku ranjivim kategorijama društva.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Posjetitelji su se imali priliku upoznati s radom udruženja, a mogli su vidjeti i rukotvorine štićenika, čime je događaj dobio posebnu vrijednost. 

Odabrane udruge su: Udruga ISKRA Banja Luka, Prijateljska kuća Doboj, “Los Rosales” Mostar, SOS Dječja sela BiH Sarajevo i Gračanica, Srce za djecu oboljelu od raka Sarajevo, Udruga roditelja i djece s posebnim potrebama “Vedri osmijeh” Mostar i Udruga PIPOL Tuzla. 

Cilj je prikupiti sredstva koja će omogućiti udruženjima da nastave s projektima podrške za one kojima su njihove usluge prijeko potrebne.  – Svjesni smo naše dužnosti prema društvu i stoga nam je iznimno drago što smo se udružili u ovoj misiji. Svi mi, u svojim industrijama, dajemo doprinos razvoju našeg gospodarstva i napretku naše države, ali posebno zadovoljstvo nam daje osjećaj da možemo pomoći naše najranjivije skupine građana, koji trebaju našu podršku. Biti udruženi kroz Američku trgovačku komoru u BiH, svakako nam pruža mogućnost da sredstva zajednički usmjerimo ka udruženjima koja u svojim misijama daju priliku za bolji život te čine našu zemlju boljom – rekla je predsjednica Upravnog odbora AmCham BiH i predsjednica Uprave UniCredit Bank d.d. Amina Mahmutović. 

FOTO: FENA
FOTO: FENA
FOTO: FENA
FOTO: FENA
FOTO: FENA
FOTO: FENA
FOTO: FENA
FOTO: FENA

 Direktor AmCham BiH Nedim Hamzić kazao je kako AmCham BiH okuplja brojne firme koje prepoznaju svoju odgovornost prema zajednici. 

– S ovom donatorskom akcijom stvaramo prostor za podizanje svijesti i zajedničko djelovanje za dobrobit najranjivijih grupa. AmCham BiH podržava sve gospodarske aktivnosti koje vode ka boljitku ove zemlje, većem broju zapošljavanja te zadržavanje mladih kadrova u ovoj zemlji. To radimo putem odbora, raznoraznih javno privatnih dijaloga, susreta s političkim dužnosnicima, institucijama, vladama entiteta državnim razinama i tako dalje. Oni koji su u skupštini AmCham BiH mogu svjedočiti različitom i velikom broju aktivnosti koje su provedene tijekom 2024 godine, to dugujemo našim članicama i aktivnostima koje oni provode unutar naših odbora  – istakao je Hamzić. 

Danijela Kegelj iz Udruge “Vedri osmijeh” poručila da je djeci s posebnim potrebama neophodno dati priliku kako bi pokazali svoje potencijale i bili ravnopravni članovi društva.  

– Mlade osobe dolaze volontirati u Udrugu ‘Vedri osmjeh’, dolaze i gospodarstvenici i svima su vrata otvorena i sve je otvoreno za javnost. Dobili smo prostor koji smo preuredili, imamo pet stručno uposlenih osoba. Dio naših radova je prepoznao i Grad, pa nas je i on podržao. Ovdje su izložen radovi naših korisnika, važno je poslati poruku o njihovim sposobnostima – poručila je Kegelj.  Direktorica Centra za djecu i omladinu s posebnim potrebama “Los Rosales” Mostar Mirna Mezit rekla je kako osobe s invaliditetom, djeca i mladi s poteškoćama, mogu puno toga uraditi samo im treba dati priliku.  

FOTO: FENA
FOTO: FENA

 – Pokušavamo društvu reći kako odgoj i obrazovanje djeteta s poteškoćama nije smo naučiti ga čitati i pisati, nego mu omogućiti da postane ravnopravan član društva. Imamo radionice, različite aktivnosti, organiziramo međunarodne sportske igre za djecu i mlade s poteškoćama u razvoju gdje sudjeluje preko 250 natjecatelja iz cijele regije i sl. – pojasnila je Mezit, dodavši da inkluzija nije samo prihvatiti osobu s invaliditetom, nego doći i provesti vrijeme s njom.  

Prikupljena sredstva bit će dodijeljena udruženjima 5. decembra, a AmCham BiH nastavlja promovirati projekte koji doprinose razvoju zajednice i podršci onima kojima je pomoć najpotrebnija.