Kada supružnik postojećeg ministra FBiH dobije unosan ugovor od kompanije u vlasništvu vlade, to otvara ozbiljna pitanja o sukobu interesa.
Postojeći Zakon o sprječavanju sukoba interesa FBiH izričito zabranjuje kompanijama koje vode državni službenici ili njihovi bliski srodnici, među kojima su i supružnici, da primaju više od 5.000 KM godišnje od bilo kojeg nivoa vlasti. Međutim, izvršenje je važno.
Nažalost, izmjene i dopune Zakona o sprječavanju sukoba interesa na državnom nivou iz 2013. godine ukinule su provođenje državnog zakona na nivou Federacije. Dodatno, u Zakonu o sprječavanju sukoba interesa FBiH nedostaju odredbe koje uspostavljaju vlastito nezavisno institucionalno tijelo koje bi bilo nadležno za odlučivanje kada se ponašanje kvalifikuje kao sukob interesa.
When the spouse of a sitting FBiH minister receives a lucrative contract from a government-owned company, it raises serious questions about conflict of interest.
The existing FBiH Law on Prevention of Conflict of Interest expressly prohibits companies led by government…
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) November 5, 2024
Vlada FBiH više od deset godina nije izmijenila zakon kako bi ispunila svoju svrhu sprječavanja sukoba interesa i provođenja mjera izvršenja. Ovaj neuspjeh leži u potpunosti na posljednjoj vlasti FBiH, uključujući sadašnju opoziciju, kao i na aktuelnoj vlasti FBiH.
Nečuveno je da je Vlada FBiH – i prethodna i sadašnja vlada – ili namjerno odbila ili na neki drugi način propustila da izmijeni ili donese efikasne i provedive zakone o sukobu interesa, koji omogućavaju da se sukobi interesa nastave nekontrolirano.
Vlasti FBiH trebale bi bez odlaganja poduzeti korake na usvajanju Zakona o sprječavanju sukoba interesa FBiH u skladu sa međunarodnim standardima koji sprečava pojavu ovakvih situacija i uspostavlja mehanizam za pozivanje na odgovornost korupcionaša.
Neuspjeh da se to učini vara građane BiH iz mogućnosti da se takmiče na poštenom terenu, legitimizira korupciju i lišava stanovnike FBiH poštenih državnih usluga.
Što se tiče Condorovog učešća u ugovoru o obezbjeđenju koji je dodijeljen Elektroprivredi, etično i ispravno bi bilo da se kompanija povuče – navodi se u objavi američke ambasade.