Magazin

AKO VAS OPEČE MEDUZA ILI STANETE NA JEŽA Ovo morate odmah uraditi

Ljeto je tek počelo, a mnogi su već krenuli prema moru, tražeći spas od nesnosnih vrućina.No, uz sunce, plažu i more, dolaze i neka manja, ali bolna iznenađenja – stanovnici morskih dubina koji mogu pokvariti odmor i ljetovanje. 

morski jez
FOTO: PIXABAY

Meduze, vlasulje i morski ježevi nisu zlonamjerni, ali kad im “stanemo na put”, znaju se i te kako braniti. Zato je dobro znati kako se ponašati ako dođe do kontakta s ovim morskim stvorenjima i šta nikako ne treba raditi ako vas opeku ili ubodu.

Meduze: Prozirna ljepota s neugodnim posljedicama

U Jadranu najčešće susrećemo tri vrste otrovnih meduza: uhati klobuk, morsku mjesečinu i morsko pluće. Iako djeluju nježno, njihove lovke sadrže žarne stanice koje izbacuju otrov pri dodiru. Najčešće do uboda dolazi slučajno – dok plivamo, igramo se ili znatiželjno diramo ono što ne bismo smjeli.

Simptomi uboda uključuju peckanje, crvenilo, mjehuriće i svrbež, a kod težih slučajeva i alergijske reakcije. Važno je odmah isprati mjesto uboda morskom vodom (nikako običnom vodom, jer pojačava bol), ne trljati mjesto, odstraniti lovke pincetom i po mogućnosti isprati sirćetom ili alkoholom.

Ako su zahvaćena osjetljiva područja – oči, usta ili genitalije – odmah potražite medicinsku pomoć.

Vlasulje: Morske “biljke” koje žare

Na prvi pogled djeluju poput ukrasnog bilja na morskom dnu, ali vlasulje su zapravo žarnjaci koji mogu izazvati neugodne reakcije na koži. Najčešće su to crveni krugovi, osip i blaža bol, ali kod osjetljivijih osoba – pogotovo djece – može doći do jačih simptoma poput povraćanja i mišićne boli.

Ako dođe do uboda, kožu treba isprati morskom vodom i sirćetom, a ako se pojave jače reakcije – odmah posjetiti ljekara. Antihistaminici i kortikosteroidi se koriste isključivo uz stručni nadzor.

Morski ježevi: Sitni i oštri

Morski ježevi su vjerovatno najčešći “krivci” za morske probleme, jer se nalaze svuda po kamenitom morskom dnu. Jedan nepažljiv korak dovoljan je da vas “počaste” oštrim ubodom. Bodlje se lako lome i ostaju u tkivu, uzrokujući infekciju, oticanje i jaku bol.

Ako ste ih nagazili, pokušajte ih pažljivo izvaditi sterilnom iglom, dezinficirajte ranu i mirujte.

Ako se rana gnoji, bol se pojačava ili ne možete ukloniti bodlju – pravac kod doktora. Iz iskustva ljekara, iglice je najlakše vaditi iz noge dva, tri dana nakon povrede. Inače, dok se iglice ne izvade, pomažu analgetici i hladni oblozi.

Ako ne pomaže, u lavor pomiješajte vodu i mlako sirće, a zatim potopite noge. Sirće će omekšati kožu, otvoriti pore i učiniti da sitne iglice izađu iz kože.

Prevencija je najbolja zaštita

Ne zaboravite: more je dom hiljadama bića, a mi smo u njemu samo gosti.

Nosite zaštitnu obuću, izbjegavajte dodir nepoznatih morskih organizama i nikad ne dirajte ono što ne poznajete – čak i mrtve meduze mogu opeći.