Svrha konferencije je pružiti priliku svim relevantnim sagovornicima izborne administracije za ocjenu njihovog rada tokom Lokalnih izbora koji su održani u oktobru 2024. godine.
Predsjednica CIK-a BiH Irena Hadžiabdić kazala je da CIK zahvaljujući donatorima može okupiti sve relevantne aktere sa kojima želi da diskutuje svoj rad na lokalnim izborima i neophodne korake za unapređenje izbornog sistema BiH.
Dobili smo izvještaj domaćih i stranih posmatrača i sve preporuke za unapređenje sistema. Do nekih analiza ćemo doći i sami tokom ove konferencije i sve što budemo radili i zaključili će u formi zaključaka naći svoje mjesto u našoj inicijativi za izmjene i dopune izbornog zakona BiH, koja će u Parlamentarnu skupštinu biti upučena do kraja maja. Nadamo se da će ona biti važan osnov za diskusiju – kazala je Hadžiabdić.
Napomenula je da današnja konferencija okuplja više od 200 učesnika iz lokalnih izbornih komisija, više od 27 međunarodnih organizacija i predstavnika ambasada, devet organizacija civilnog društva i predstavnike Centralne izborne komisije i njenog sekretarijata, ali da se niko nije odazvao iz političkih stranaka.
– Organizovali smo izložbu izborne opreme da bismo približili našim ključnim akterima nove tehnologije u izbornom procesu. Ono što je poražavajuće kada diskutujete o reformama, one trebaju biti zasnovane na jednom širokom konsenzusu i na jednoj dubokoj javnoj analizi. U ovom momentu mi imamo ovdje izbornu administraciju, imamo civilno društvo, imamo međunarodne organizacije, ali na naš poziv da učešće na ovoj analizi i preporukama za budućnost uzmu i političke stranke iz Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, nemamo nikakav odgovor niti bilo koga prisutnog – podvukla je Hadžiabdić.
Šef Misije OSCE-a u BiH ambasador Brian Aggeler kazao je da unatoč ciljanim nastojanjima međunarodne zajednice, ključne reforme u izbornom procesu u BiH još uvijek nisu u cijelosti riješene. Ističe da su i dalje prisutni sistemski nedostaci, kao što su nepreciznosti u biračkom spisku, nejednaka vrijednost glasa i ograničeni zaštitni mehanizmi za tajno glasanje i oni podrivaju javno povjerenje u izborni integritet.
– Rješavanja ovih pitanje je od ključnog značaja, a odgovornost je prevashodno na političkim akterima.
Izgradnja javnog povjerenja, odnosno povjerenja javnosti, zahtijeva ne samo provođenje reformi, nego i preuzimanje odgovornosti. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini zaista cijeni snažno partnerstvo sa Centralnom izbornom komisijom Bosne i Hercegovine i pohvaljuje njene aktivnosti i zalaganja na provođenju lokalnih izbora 2024. koji su provedeni u teškim političkim okolnostima i u ograničenom vremenskom roku – rekao je Aggeler.
Dodao je da u projektu provođenja integriteta izbora, Misija je podržala trening za više od 4.300 službenika na biračkim mjestima, provela pilot-projekt biometrijske tehnologije u Brčko distriktu i pridružila se aktivnostima na informisanju neadekvatno informisanih birača.
Aggeler je također pozdravio odluku Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine da prihvati preporuke Centralne izborne komisije i pozvao na dodatno djelovanje u pripremi za opšte izbore 2026. godine.
Zamjenik šefice Ureda Vijeća Evrope u Sarajevu Vahagn Muradyan je kazao da je veoma važno poslije svakog izbornog ciklusa naučiti vrijedne lekcije i analizirati preporuke međunarodnih posmatračkih misija.
– Transparentni, inkluzivni i pošteni izbori su ključni kako bi Bosna i Hercegovina nastavila jačati demokratiju, zaštitu ljudskih prava i vladavinu prava. Vijeće Evrope nastavlja pomagati Centralnoj izbornoj komisiji u provođenju međunarodnih preporuka i smjernica, uključujući i one posmatračke misije Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti, za unapređenje izbornog procesa – rekao je Muradyan.
Na konferenciji će biti uručena i priznanja Centralne izborne komisije BiH članovima i uposlenicima izborne administracije, kao i drugim zaslužnim pojedincima i institucijama za njihov angažman prilikom provedbe Lokalnih izbora 2024. godine.