Nedim Ademović, pravni zastupnik na strani tužitelja (roditelji bošnjačke djece iz Konjević Polja), u razgovoru za N1, podsjetio je da borba za prava bošnjačke djece da izučavaju bosanski jezik u Republici Srpskoj traje već deset godina, u tom periodu sudski predmet je išao od prvostepenog suda pa do Ustavnog suda čak tri puta.
“Sada su nas vratili ponovo na prvostepeni sud, Sud u Srebrenici je utvrdio diskriminaciju u smislu da su bošnjačka djeca u školi “Petar Kočić” u Konjević Polju diskriminisana u odnosu na djecu srpske etničke pripadnosti, iz razloga što Republika Srpska i škole kao jedinice koje provode obrazovne programe nisu omogućili nesrpskoj djeci obrazovanje na maternjem jeziku u smislu da imaju udžbenike na bosanskom jeziku, da imaju nastavu na bosanskom jeziku, predmet i da se taj bosanski jezik prihvati u administrativnom poslovanju u Republici Srpskoj. Počev od toga da se u školske knjižice upisuje bosanski jezik, pa do toga da same administrativne knjige priznaju bosanski jezik. Prema tome, u Republici Srpskoj trenutno sve je na srpskom jeziku i većinom na ćirilici. To je konstatovao Sud i zahtijeva se da se omogući ravnopravnost svoj djeci a ne samo djeci srpske etničke pripadnosti”, pojašnjava Ademović.
Kaže i da ne očekuje provođenje presude u praksi, da je veliki skeptik, jer “u zadnjih deset godina je iskusio razne vrste opstrukcija koje dolaze s najvišeg nivoa u Republici Srpskoj, zato što se u tom entitetu brani jedan etnonacionalni koncept obrazovanja koji počiva na principu srpski jezik, srpski obrazovni nastavni plan i program i ćirilica bez obzira što to ne pripada isključivo srpskom narodu”.
“To je dio etnonacionalnog, ustavnopravnog poretka koji je još zasnovan ‘91. i ‘92. godine, a koji se opet temelji na principu jedna srpska nacija, srpska teritorija i Srpska pravoslavna crkva. To je ono što je Ustavni sud davno utvrdio kao neustavno. Nažalost, etnonacionalni, odbrambeni poredak smatra da taj srpski jezik je izrazito bitan u odbrani tog koncepta Republike Srpske i oni ga brane svim mogućim sredstvima, tako da se hrvatskoj djeci, bošnjačkoj djeci kao i ostalim, nude razni fakultativni programi koji apsolutno ne spadaju u nacionalne školske programe. I to će biti sve dok se ne slomi jednostavno taj otpor etnonacionalizmu u Republici Srpskoj. Nisam siguran da domaći sudovi imaju snage, čak i ako presude budu pozitivne i u korist nesrpske djece i roditelja da se provedu na terenu, ogroman je otpor u tom smislu iza njega stoji zvanična poltika u Republici Srpskoj i smatram da će ova bitka trajati još jako dugo sve dok se ne dođe do Evropskog suda. Kada taj Sud donese presudu onda će to biti implementirano, onda kada i BiH bude spremna da provede ostale presude kao što je Sjedić i Finci i druge”, zaključio je Ademović.
Osnovni sud u Srebrenici naložio je Osnovnoj školi “Petar Kočić” u Konjević Polju da omogući đacima bošnjačke nacionalnosti izučavanje bosanskog jezika i latiničnog pisma. Škola se nalazi u opštini Bratunac, na području bh. entiteta Republika Srpska. Iz škole nema reakcije.