Ekonomija

ADVOKAT OTKRIO KOJU GREŠKU MNOGI RADE KOD PISANJA OPORUKE "Možete ostati bez stana"

Zamislite sljedeću situaciju: sestra godinama brine o teško bolesnoj majci, dok brat živi na drugom kraju države, rijetko dolazi, šalje poruke za praznike i rođendane.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH

S vremenom majka sve više ovisi o tuđoj pomoći, a sestra, zbog nemogućnosti da priušti profesionalnu njegu, daje otkaz i preuzima njegu teško bolesne majke. Zajedno žive od skromne socijalne pomoći.

Nakon majčine smrti, na ostavinskoj raspravi sestra saznaje kako će stan podijeliti jednako s bratom, koji sada insistira na hitnoj prodaji, dok ona nema nigdje otići. Riječ je o stanu od 37 kvadratnih metara, što je trenutnim cijenama nekretnina u Zagrebu dovoljno za solidnu zaradu, ali nedovoljno da bi si sestra mogla osigurati novo mjesto za život, piše Dnevno.hr.

Pročitajte još

Ovakve priče, kako napominje advokat Krešimir Medved, nažalost nisu rijetkost. Često se žene, koje najčešće preuzimaju njegu o starijim članovima porodice, suočavaju s gubitkom nakon smrti onih o kojima su brinule. Medved objašnjava ravne aspekte i moguće korake koje je sestra mogla poduzeti kako bi osigurala svoju budućnost.

Doživotno pravo uživanja

Prema Medvedu, sestra može ostati u stanu samo ako je u oporuci bilo predviđeno doživotno pravo uživanja ili stanovanja. Ako takvog prava nema, brat može zakonski zahtijevati takozvano razvrgnuće suvlasništva. U tom slučaju, imovinska rasprava seli se na sud, gdje će vještak ocijeniti je li moguće stan fizički podijeliti, što je u ovakvim situacijama rijetko ostvarivo.

U slučaju neslaganja između suvlasnika, stan se tada procjenjuje, a zatim ide na javnu aukciju. “Uvijek je bolje ako se vlasnici dogovore i sami daju stan u prodaju jer će tako postići bolju cijenu, ali to nije uvijek moguće kada jedna strana odbija saradnju”, kaže odvjetnik.

Medved ističe kako je majka mogla osigurati sestri prava na stan potpisivanjem ugovora o doživotnom uzdržavanju. Ovaj pravni instrument omogućuje da osoba koja se brinula o roditelju naslijedi imovinu u cijelosti, čime drugi nasljednici gube pravo na nužni dio.Slučajevi na sudu traju godinama

“Da je takav ugovor bio sklopljen, sestra bi preuzela vlasništvo nad stanom, bez bratove mogućnosti da traži svoju polovinu. Nažalost, kada se ugovor o doživotnom uzdržavanju ne sklopi, samo briga o roditelju nije dovoljna da bi se osiguralo nasljedstvo,” objašnjava Medved. “Zbog toga je važno da oni koji brinu o starijim članovima porodice ranije razmisle o pravnim sredstvima koja mogu zaštititi njihova prava.”

Medved upozorava kako ovakvi slučajevi nerijetko završavaju na sudu i mogu trajati godinama.

“Ako se jedna strana protivi, postupci razvrgnuća suvlasništva znaju trajati,” napominje advokat. Stoga savjetuje svima koji se nalaze u sličnoj situaciji da već za života roditelja ili članova porodice planiraju, kako bi izbjegli dugotrajne sudske procese i potencijalnu neizvjesnost oko svog budućeg doma.