Ipak, iako su iz Vlade FBiH i resornog ministarstva govorili da neradna nedjelja ne smanjuje broj zaposlenih i da ne utiče na ekonomiju, izmjena nakon šest mjeseci od primjene ovog zakona pokazuje da nije tako.
Radnici su nezadovoljni i danas izlaze na proteste u Sarajevu.
Admir Čavalić, ekonomista i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, rekao je za “Nezavisne novine” da je izmjena Zakona o unutrašnjoj trgovini najjasnije priznavanje greške Vlade FBiH.
“Na ovo sam upozoravao od početka. Kada govorimo o trgovini, shodno podacima Porezne uprave FBiH gotovo 2.000 je gubitak radnih mjesta od početka ove mjere do danas. Sa druge strane, desio se pad prometa, ali Ministarstvo trgovine to vješto izbjegava naglasiti, jer računaju ukupan promet bez izuzeća trgovine, zakona i Orašja. Kada se sve to izuzme, pokaže se da je došlo do pada prometa i to pokazuju podaci Federalnog zavoda za statistiku”, naglasio je Čavalić.
Prema njegovim riječima, predlaganjem novog modela Vlada FBiH želi izaći iz ove priče i to bi bio potpuni krah, odnosno propast neradne nedjelje.
“Ovo znači da će efektivno uvijek u nekom gradu raditi 16+2 nedjelje i tako će se rasporediti veliki trgovinski lanci. To je već trećina neradnih nedjelja. Ako bude hrvatski model, to znači da će u svakom gradu, opštini i lokalnoj zajednici u FBiH nešto raditi nedjeljom. Indirektno, otvaramo one opštine koje su svojim odlukama odlučile da se ne radi nedjeljom, a njih je oko 15”, istakao je Čavalić.