Život

Abdulhak Hadžimejlić za BosnaInfo o arapskoj kaligrafiji

Abdulhak Hadžimejlić nastavio je porodičnu kaligrafsku tradiciju od nevjerovatnih 250 godina.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

U kaligrafiju je ušao prije 15-ak godina kao učenik mostarske Karadžoz-begove medrese, a za portal Bosnainfo ispričao je svoju priču u ovoj cijenjenoj umjetnosti.

– Moja porodica se mnogo trudi i školuje u ovom pravcu – kaže naš umjetnik navodeći da je u medresi kaligrafiju učio od profesora Muniba Obradovića.

Nakon medrese otišao je na studije u Tursku gdje je učio od nekoliko velikana kaligrafa, a po povratku sa studija historije umjetnosti 2019. godine, nastavio je rad sa profesorom Munibom.

– Što se tiče školovanja, imao sam sreću da učim od najboljih majstora arapske kaligrafije – ističe Abdulhak navodeći da sada u Bosni imamo devet velikih majstora koji mogu prenijeti znanje.

Mnogo je drugih načina za učenje, ali Abdulhak smatra da je pogrešno učiti od neškolovanih osoba koje sebe nazivaju kaligrafima, a koje su ljudi proglasili kvalitetnim na osnovu broja lajkova na društvenim mrežama.

– Učitelj mora biti školovan, znati pravo pismo arapske kaligrafije i znati proces izrade, materijale, tintu i papir – pojašnjava naš umjetnik.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

U našoj domovini arapska kaligrafija je sve popularnija, prepoznaje se vrijednost i često se bira kao poklon i ukras za kuće.

Levhu kaligrafa Abdulhaka Hadžimejlića na poklon u bolnicu, u Tursku, ponio je naš hafiz Nedim Botić.

– S obzirom da je hafiz popularan na društvenim mrežama, tako smo vidjeli taj momenat i kontaktirali Abdulhaka. Također, na časovima je sve više zainteresiranih mladih osoba, istina više žena. Problem nam pravi što kaligrafija postaje biznis pa se ljubav više ulaže u masovniju proizvodnju nego na učenje, ali generalno je situacija dobra – navodi Abdulhak.

Smatra da za ovu umjetnost nije potreban talenat nego ljubav i istrajnost, jer je, kako kaže, kaligrafija ljubomorna i teško pušta u sebe.

– Bez obzira na iskustvo u slikarstvu, kaligrafija ima svoja pravila i standarde i potrebno ju je učiti ispočetka. Oni koji to prihvate, kaligrafija će im se otvoriti – naglašava zaljubljenik u arapsku kaligrafiju.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Dva su mišljenja šta se može prikazati kaligrafijom, a Abdulhak kaže da se jedni drže klasične kaligrafije kakvu i on preferira međutim ne smatra spornim kaligrafiju u obliku ptice, čovjeka koji klanja i slično.

Za kraj razgovora kaže da arapska kaligrafija za njega predstavlja ljubav i smiraj, i smatra da iz njega izvlači najbolje.

– Ovo za mene nije posao, kroz kaligrafiju ibadetim i slavim uzvišenog Allaha dž.š. – zaključuje naš umjetnik.