Život

Slobodan Starčević nakon sedam decenija iz Crne Gore došao u posjetu rodnom Bihaću

Sedam decenija nakon odlaska iz Bihaća, Slobodan Starčević, koji je danas predsjednik Zanatske komore Crne Gore i dugogodišnji fotograf, ponovo je posjetio grad u kojem je rođen, evocirajući uspomene iz djetinjstva i potvrđujući da vrijeme nije umanjilo njegovu povezanost s rodnim krajem.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Starčević je Bihać napustio 1957. godine, kada je imao šest godina, nakon što su njegovi roditelji zbog posla preselili u Crnu Goru. Prvi dan boravka iskoristio je za obilazak Nove četvrti, gdje je nekada živio, kao i drugih dijelova grada koji su obilježili njegovo djetinjstvo.

– Imao sam šest godina kada smo otišli iz Bihaća. Naša kuća bila je u Novoj četvrti i odmah sam poželio prošetati ulicama kojima sam kao dječak sanjkao. Obišao sam i aleju gdje je nekada bila stara bolnica u kojoj sam rođen. Stari dijelovi grada ostali su jednako lijepi kao u mojim sjećanjima. Presretan sam što sam ponovo ovdje – kazao je Starčević.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Istakao je da mu je povratak u rodni grad ispunio dugogodišnju želju te uz osmijeh poručio da neće čekati novih sedam decenija kako bi ponovo došao u Bihać i napio se vode iz Une.

Tokom posjete Gradskoj upravi, u odsustvu gradonačelnika, primio ga je savjetnik gradonačelnika Anel Kajtezović. Starčević je tom prilikom uručio monografiju Crne Gore kao simbol prijateljstva i trajne povezanosti s gradom iz kojeg potiče.

Kajtezović je naglasio da ovakvi susreti potvrđuju snažnu vezu brojnih Bišćana s rodnim gradom, bez obzira na to gdje danas žive i rade.

– Ovakvi susreti nas podsjećaju da naši ljudi širom svijeta ostvaruju uspješne karijere, ali da Bihać ostaje dio njihovog identiteta. Posebna je radost vidjeti koliko nekome, i nakon toliko godina, ovaj grad ostaje dom kojem se vrijedi vratiti – rekao je Kajtezović.