Region

Po zahtjevu FBI-ja: U Kotoru uhapšen Iranac osumnjičen za hakerske napade vrijedne 3,4 milijarde dolara

Crnogorska policija uhapsila je u Kotoru 39-godišnjeg muškarca s iranskim i turskim državljanstvom, za kojim su tragale vlasti Sjedinjenih Američkih Država zbog sumnje da je učestvovao u višegodišnjim masovnim hakerskim napadima.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Kotor, Crna Gora

Kako je saopćeno iz policije, hapšenje je izvršeno po zahtjevu američkih pravosudnih organa i Federalnog istražnog biroa (FBI), a osumnjičenog potražuje sud u New Yorku.

Američke vlasti terete ga za više krivičnih djela, uključujući zavjeru radi kompjuterske prevare, hakiranje informacionih sistema i krađu identiteta.

Prema navodima istrage, osumnjičeni je od 2013. godine učestvovao u organizovanim sajber napadima usmjerenim na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država, pri čemu je hakirano više od 150 univerziteta. Procjenjuje se da je ukupna šteta nastala ovim napadima dostigla čak 3,4 milijarde dolara.

Crnogorska policija navodi da su nezakonito pribavljeni podaci, prema sumnjama istražitelja, korišteni za potrebe Iranske revolucionarne garde i pojedinih univerziteta u Iranu.

O daljnjoj sudbini uhapšenog odlučivat će nadležni sud u Podgorici, koji će voditi postupak po zahtjevu za njegovo izručenje Sjedinjenim Američkim Državama.

Crna Gora je članica NATO saveza i blizak saveznik SAD-a, a ujedno se smatra i najozbiljnijim kandidatom za naredno proširenje Evropske unije.