BiH

Upozorenje građanima: Čak 5 kupališta u Banjoj Luci nije sigurno za kupanje

Samo tri kupališta u Banjoj Luci sigurna za kupanje, voda na pet lokacija nije mikrobiološki ispravna

FOTO: CH
FOTO: CH

Uoči ljetne sezone, Zdravstvena inspekcija Grada Banja Luka, u saradnji s Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, provela je ispitivanje kvaliteta vode na najposjećenijim riječnim kupalištima. Rezultati su pokazali da su samo tri od osam ispitanih lokacija bezbjedne za kupanje.

Prema nalazima Instituta, mikrobiološki ispravna voda utvrđena je na kupalištima „Slap“ u Novoseliji, „Vrućica“ u Srpskim Toplicama i „Suturlija“, dok voda na kupalištima „Naša plaža“, „Abacija“, „Zelena“ u Obilićevu, „Žuti most“ u Vrbanji i „Zeleni vir“ nije mikrobiološki ispravna.

Iz Gradske uprave navode da se voda na ovim lokacijama ne može smatrati bezbjednom za kupanje, plivanje, rekreaciju niti bavljenje sportovima na vodi.

Uzorci su uzeti na rijekama Vrbas, Vrbanja i Suturlija, a cilj ispitivanja bio je provjera mikrobiološkog kvaliteta vode uoči povećanog broja kupača tokom ljetnih mjeseci.

Iz Gradske uprave podsjećaju da ispitivanje kvaliteta vode na rijekama nije zakonska obaveza, ali da se provodi svake godine zbog velikog interesovanja građana.

Naglašavaju i da navedene lokacije nisu registrovana zvanična kupališta te da na njima ne postoji stalan nadzor, zbog čega građani rijeke koriste isključivo na vlastitu odgovornost.

Dodaju da su prethodnih godina građani bili upozoravani putem informativnih tabli postavljenih na kupalištima, ali je ta praksa obustavljena nakon što su nepoznate osobe u više navrata uklanjale i uništavale postavljena upozorenja.