“Mislim da bi bilo dobro da ostane OHR još neko vrijeme”, poručio je Mesić, komentarišući aktuelne rasprave o ulozi međunarodne zajednice u BiH.
Osvrnuo se i na inicijative koje dolaze iz dijela hrvatske desnice, a koje se odnose na ponovno uspostavljanje Herceg-Bosne, ocijenivši ih neprihvatljivim.
“Vidite li kakva strašila mi imamo u Hrvatskoj? Dolaze s nakaradnim idejama koje svijet ne smije prihvatiti. Predlaže se ono što je izgubljeno i ono što je nepotrebno – sad to najednom neki žele oživjeti”, rekao je Mesić.
Posebno je naglasio da se ne smiju zanemariti posljedice politike koja je pratila projekt Herceg-Bosne tokom rata.
“Nakaradne su poruke o osnivanju Herceg-Bosne. Gdje ti ljudi žive? Iza toga ima jako puno krvi. Ta krv se ne smije zaboravljati. Zbog čega je to trebalo?”, poručio je bivši hrvatski predsjednik.
Mesićeve izjave dolaze u trenutku kada se u javnosti ponovo vode rasprave o ulozi OHR-a u Bosni i Hercegovini, kao i o političkim prijedlozima koji se tiču budućeg ustavnog i teritorijalnog uređenja zemlje.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.