Život

Spavat ćete kao beba, samo trebate izračunati koliko vam je sna potrebno u svakoj životnoj dobi

Zbog ubrzanog načina života danas rijetko ko spava više od 7 sati. No, treba imati na umu da manjak sna potiče debljanje, i da je jako važno ići spavati i ustajati u isto vrijeme.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Tokom spavanja mozak oslobađa toksine te se “čisti” od nepotrebnih tvari.

Za što kvalitetniji san važno je ići u krevet i ustajati u isto vrijeme. Tako se organizam navikne na određen ritam. Ako vam se dogodi da ste ostali dulje budni, to možete nadoknaditi poslijepodnevnim odmorom. Važno je samo da ne traje predugo, prenosi Oslobođenje.

Soba u kojoj spavate treba biti uredna, prozračena i dobro zamračena. Idealna temperatura je 16 stepeni i treba izbjegavati gledanje u mobitel prije spavanja. Zadnji obrok preporučuje se oko četiri sata prije odlaska u krevet, a večernji odmor uz čaj od kamilice ili toplo mlijeko opustit će vas i pritom vam pomoći da lakše zaspite. Ako ste gladni, pojedite malo oraha ili bananu jer umiruju.

Imate li problema sa spavanjem, nemojte piti kafu nakon 15 sati i nemojte vježbati nekoliko sati prije spavanja. Otuširajte se toplom vodom ili priuštite sebi 15-minutnu toplu kupku u koju ste dodali neko umirujuće eterično ulje, poput lavande. To će vas umiriti pa ćete lakše i zaspati.

Od nesanice pate mnogi. Nesanica je najčešća u dobi od 46 do 59 godina. Ljudi koji spavaju manje od četiri sata imaju 73 posto veće šanse od taloženja dodatnih kilograma, a dnevno unose i po 900 kalorija viška.