Izložba “Herbarium” Ismara Čirkinagića, u kojoj su na tracicionalan način izrade herbarija sakupljene biljke sa masovnih grobnica u Bosni i Hercegovini, otvorena je večeras u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine.
Čirkinagić je sakupljao biljke na Tomašici, Starim Kevljanima, Jakarinoj kosi i Dizdarevom Potoku, osušio ih i ustaklio uz opis specifičnog naziva biljke i podatke o porodici kojoj biljke pripadaju. Dodao je i nazive masovnih grobnica u kojim su pronađene određene biljke te informaciju koliko je tijela pronađeno u grobnici.

– Prva ideja je nastala oko 2004. U početku sam fotografirao pejzaže oko Prijedora koji bi mogli biti masovne grobnice povezane s etničkim čišćenjem i masovnim pogubljenjima. Fotografirajući masovne grobnice i stratišta, pitao sam se kakve vrste biljaka tu rastu? Primijetio sam da priroda ima svoj tempo. Vremenom bi se te lokacije drastično promijenile. Jednog dana je samo zemlja prekrivala masovnu grobnicu; sljedećeg je mjesto bilo pokriveno travom. Tri godine kasnije, drveće je prekrilo to područje. Bilo je očito da počinjem razmišljati o flori i njenoj ulozi u toj specifičnoj situaciji, ispričao je Čirkinagić za Oslobđenje.
Ova izložba je prvi put predstavljena u Bosni i Hercegovini, nakon što je izlagana u prestižnim galerijama i muzejima širom Evrope, kao što su ARoS i Soro muzeji.
Ismar Čirkinagić rođen je u Prijedoru 1973. godine, U jesen 1992. otišao je u Dansku. Sada živi između Prijedora i Kopenhagena. U Prijedor se vratio 1998, šest godina nakon rata.
Projekt realizira VII Akademija uz podršku Danish Arts Councila te u partnerstvu s Modulom Memorije, Ars Aevijem, Zemaljskim muzejom BiH i Kumom International.