Ministri vanjskih poslova Austrije, Bugarske, Hrvatske, Češke, Njemačke, Mađarske, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, BiH, Srbije, Crne Gore, Moldavije i Ukrajine tom su prilikom usvojili zajedničku deklaraciju. U njoj su naveli da je početkom 2022. godine svijet bio potresen ilegalnom, neisprovociranom vojnom invazijom na suverenu i miroljubivu Ukrajinu. Ta agresija mora stati. Ruske snage moraju se povući iz međunarodno priznatog teritorija Ukrajine (…) piše u deklaraciji koju je usvojila i Srbija.
Deklaracija nije zakonski obavezujući tekst, ali odražava političke smjernice. Mi najsnažnije osuđujemo neisprovociranu i neopravdanu vojnu invaziju Rusije na Ukrajinu – piše u deklaraciji.
Beograd se nalazi u delikatnoj situaciji jer njeguje dobre odnose s Moskvom, a istovremeno pregovara s Briselom o ulasku u EU.
Srbija je u maju, tada u sklopu Jadransko-jonskog foruma (EUSAIR) deset zemalja, također bila usvojila deklaraciju sličnog sadržaja, gdje je spomenuta neopravdana agresija Rusije započeta 24. februara.
Predstavnici podunavskih zemalja okupili su se u srijedu i četvrtak u okviru Strategije Evropske unije za dunavsku regiju (EUSDR), okvira za razgovor i saradnju, a pod predsjedanjem Ukrajine. Razgovarali su, između ostalog, o pitanjima sigurnosti isporuke energentima i hranom, posebno žitom iz Ukrajine.
Forum je održan u Košicama, gradu udaljenom 100 kilometara od ukrajinske granice.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je četvrtak navečer u televizijskom intervjuu da Srbija neće uvesti sankcije Rusiji sve dok ne bude postojala egzistencijalna ugroženost za Srbiju i njene građane.
U petak je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock pozvala Srbiju da uvede sankcije Rusiji.