Najava ročišta je na stranici Suda BiH objavljena malo prije samog početka u 12 sati.
Na ročištu će se odlučivati o prijedlogu Tužilaštva. Očekuje se da Sud usvoji zahtjev i pritvor zamijeni mjerama zabrane, poput zabrane napuštanja mjesta boravišta, zabrane kontaktiranja sa svjedocima ili obaveze redovnog javljanja nadležnim institucijama. Na ovaj način, pritvor bi bio formalno ukinut, dok bi se u političkom i medijskom prostoru održao privid procesuiranja.

Stevandić i Višković su, zajedno s predsjednikom SNSD-a i članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, pod istragom Tužilaštva BiH zbog sumnje na udruživanje radi rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Postupak je pokrenut nakon donošenja odluka u entitetskim institucijama kojima se ignoriraju i odbacuju odluke Ustavnog suda BiH i Visokog predstavnika, što se u optužnici tumači kao napad na ustavno-pravni poredak države.
Za Stevandićem i Viškovićem bila je raspisana centralna potjernica, jer se više puta nisu odazvali na pozive Tužilaštva BiH za saslušanje. Ipak, njihove pozicije u vrhu entitetske vlasti, kao i javna retorika u kojoj negiraju legitimitet državnih institucija, dodatno su politizirale cijeli slučaj.
Podsjećamo, Milorad Dodik je u petak, pod zasad nerazjašnjenim okolnostima, dao iskaz Tužilaštvu BiH, iako nije prethodno najavljeno njegovo pojavljivanje. Nakon saslušanja, Tužilaštvo je povuklo prijedlog za pritvor, a Sud BiH ukinuo je potjernicu. Iako su pravosudne institucije navele kako je riječ o redovnoj proceduri, pravni stručnjaci i dio javnosti izražavaju zabrinutost zbog mogućeg postojanja paralelnih dogovora iza zatvorenih vrata.
Ukoliko Sud BiH prihvati prijedlog Tužilaštva, očekuje se da će i Stevandiću i Viškoviću biti ukinut pritvor, čime bi se i formalno zatvorila epizoda raspisanih potjernica protiv vrha vlasti u entitetu RS. No, sama istraga se formalno nastavlja, iako sve više podsjeća na pravosudni teatar sa slabim izgledima za konkretne presude.