Region

Završene prijave za srednje škole: Gimnazije i dalje najtraženije

Završene su prijave za upis u srednju školu. Za sve je bilo i više nego dovoljno mjesta, za gotovo 39 hiljada učenika osmih razreda planirano je više od 45 hiljada upisnih mjesta. No, nisu svi programi jednako traženi.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
Ilustracija

I ove godine najtraženije su gimnazije, od općih do prirodoslovnih i jezičnih. Od strukovnih, najtraženiji su ekonomski, medicinski i turistički programi, a mjesto više tražilo se i u obrtničkim.

Za Neru, vrijeme stresa i zabrinutosti je prošlo- Upisala je svoj prvi izbor – opću gimnaziju, za koju je pisala i prijamni ispit koji donosi do 10 bodova.

– Jedva čekam upoznati nove prijatelje i steći nova iskustva, kaže Nera Carević.

Najviše prijava, kao i prijašnjih godina, bilo je za gimnazijske programe za koje je povećana kvota. No, kao i proteklih godina, na nekim smjerovima uvijek ostane mjesta.

Od strukovnih programa u kojima najesen počinje modularna nastava prema novim kurikulima – najpopularniji su ekonomski, turistički, računalni. Popularni su i medicinski smjerovi, koji se još ove godine izvode prema starim programima.

– Računali smo da je osam učenika na jedno mjesto, znači prvi drugi i treći izbor preko 300 učenika, sveukupno oko 700 učenika, ispričala je Jelena Jelinić Bošnjak, ravnateljica Srednje medicinske škole u Slavonskom Brodu.

Od obrtničkih smjerova ove godine je najtraženiji za frizere, kozmetičare i automehatroničare.

– Dosta je cijenjeno zanimanje na tržištu rada, imamo izvrsne praktikume, nekoliko radnih mjesta za svakog učenika, rekao je Zoran Galić, ravnatelj Tehničke škole Požega.

– Na 177 mjesta ima 914 prijava ove godine, što se dugo nije dogodilo u novom zanimanju, pola razreda slobodno, istaknula je pedagoginja Marina Soršek iz Obrtničke i industrijske graditeljske škole Zagreb.

Koliko je mjesta ostalo za jesenski upisni rok bit će poznato 11. augusta.

I ove godine bilo je više upisnih mjesta nego osmaša. Njih je iz godine u godinu sve manje.