Centralna komemoracija, pod nazivom “Naša priča, Naše obećanje”, održana je danas u sjedištu UN-a, uz prisustvo visokih zvaničnika Bosne i Hercegovine, predstavnika Ujedinjenih nacija, diplomatskog kora i udruženja žrtava Srebrenice. U okviru programa, odana je počast žrtvama genocida i još jednom potvrđena važnost međunarodne solidarnosti u borbi protiv sistematskog poricanja historijskih zločina.
Ministar Konaković je jučer učestvovao i obratio se na otvaranju izložbe “Naslijeđe nade nakon genocida u Srebrenici: Putovanje nove generacije”, postavljene u sjedištu Ujedinjenih nacija u New Yorku. Izložba prikazuje kako mlade generacije nastavljaju graditi kulturu sjećanja i promovisati vrijednosti mira, tolerancije i međusobnog poštovanja.
U svom govoru, Konaković je istakao da ova izložba nije samo zbirka priča i slika, već živo svjedočanstvo o preživljavanju, istini i dostojanstvu, te je pozvao na nastavak borbe protiv poricanja i očuvanje istine kao temelja pravednije budućnosti.
U nastavku posjete New Yorku, ministar Konaković je učestvovao i na otvorenju izložbe “Marame sjećanja” koja je upriličena u prostorijama Stalne misije Republike Turske pri UN-u. Ova izložba posvećena je ženama – majkama Srebrenice, a kroz fotografske portrete i lične priče dokumentuje njihovu višedecenijsku borbu za pravdu i očuvanje sjećanja na svoje najmilije, žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine.
U svom obraćanju, Konaković je izrazio zahvalnost Pokretu Majki enklava Srebrenica i Žepa na njihovoj nepokolebljivoj hrabrosti i istrajnoj borbi za istinu, naglašavajući da sjećanje nije pasivan čin, već aktivna obaveza prema pravdi, miru i čovječnosti. Istakao je da su majke Srebrenice postale moralni kompas našeg vremena i da komemoracija nije samo čin odavanja počasti prošlosti, već i poziv na budnost, jer ideologije koje su dovele do genocida, nažalost, nisu ostale u prošlosti.
U okviru posjete, ministar vanjskih poslova BiH je obišao i izložbu Memorijalnog centra Srebrenica u UN-u pod nazivom “Od riječi do nasilja: Životi iza polja smrti”, koja je svečano otvorena 17. juna i postavljena u glavnom holu za posjetioce u sjedištu Ujedinjenih nacija. Kroz lične priče i autentične prikaze, izložba pruža duboku refleksiju o posljedicama genocida, pozivajući na odgovornost, edukaciju i odlučnu borbu protiv negiranja genocida i iskrivljavanja historijskih činjenica, saopćeno je iz MVP-a BiH.