Poručuje da knjiga nije nastala iz bijesa ili osvete, već iz tišine i potrebe da se da glas onima koji šute. Priča je to o preživljavanju, dostojanstvu i ljudskosti.
– Rođen sam iz zločina, ostavljen odmah po rođenju, ali sam preživio zahvaljujući ljubavi jedne porodice koja me prihvatila kao svog sina. Moja priča je priča jednog djeteta koje nikad nije tražilo da se rodi, ali jeste tražilo da bude voljeno. I ova knjiga je moj odgovor – životni, emotivni i istiniti, na sve ono što sam šutio godinama – ističe Muhić.
Dodaje da je u susret prvoj promociji, u gradu u kojem je rođen, ostavljen, usvojen, odrastao i osnovao porodicu, preplavljen emocijama.
– Knjiga je jako teška, osjetljiva je tema za sve kategorije društva, pogotovo za djecu koja su rođena iz ranog čina silovanja. Bilo mi je teško jer nisam znao kako će publika reagovati, shvatiti, razumjeti. Da li ćemo mi kao ta djeca, prvenstveono ja koji sam svoje emocije uspio da izbacim na papir, dobiti to razumijevanje. Pod velikim sam utiscima zbog promocije jer ipak je ovo knjiga, nije to više film, intervju, i ovo je, kao što sam na kraju knjige napisao, moj amanet svim budućim generacijama i moj najveći životni rad – kazao je Muhić.
Naglašava da mu je najbitnije prenijeti istinu te da je pisana za one koji se osjećaju nevidljivo, za žene koje su preživjele nasilje, za djecu rođenu iz rata, za usvojenu djecu, za roditelje koji, kako ističe, vole iznad krvi i prezimena.
– Pisana je i za one koji rade sa traumama – psihologe, socijalne radnike, studente, za sve koji žele razumjeti ono što često prećutimo. Knjiga je naravno bez osude biološke majke i oca, već je to moje životno iskustvo, priča o svemu što sam preživljavao. Osjećaji danas su drugačiji jer čovjek s godinama sazrijeva i u meni je ostala ta borba za ljudska prava za djecu koja su nevidljiva, za naše majke koje godinama šute, izložene stigmi i diskriminaciji. Posljednjih godina posebno teško mi pada činjenica da veliki broj djece koja su nastala iz ratnog čina silovanja živi u RS-u koja uprkos zakonu koji smo usvojili ne želi da pregovara o toj kategoriji društva, a takve djece ima na hiljade – navodi Muhić.
Promocija knjige u Goraždu prva je u nizu onih koje će uslijediti, a za kojom po riječima Muhića, vlada veliko interesovanje kako u BiH tako i van njenih granica. Promotori knjige biće predsjednica Udruženja “Zaboravljena djeca rata” Ajna Jusić, dr. Amra Delić i prof. Senada Aleta. Posebnu koreografiju izvest će Amaterska pozorišna scena iz Goražda čiji članovi poručuju da nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
– To nije samo umjetnost – to je glas sjećanja, ponosa i života. To je isječak naše zajedničke prošlosti, prikazan na sceni kroz pokret, tišinu i emociju koje se ne mogu opisati riječima. Ovo nije samo promocija knjige. Ovo je poziv građanima Goražda da budemo zajedno, da osjetimo, da razumijemo i da poštujemo – poručili su iz Amaterske pozorišne scene.
Promocija će biti održana u 20 sati u velikoj sali Centra za kulturu Goražde. Uz podršku ministarstva za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde, knjiga je štampana u tiražu od hiljadu primjeraka, a izdavač je sarajevska kuća “Dobra knjiga“.