Život

Sve više nesreća sa romobilima: Voze ih i djeca mlađa od 14 godina što ne bi smjela, a brzina dostiže i do nevjerovatnih 80 kilometara na sat

Nesreće s električnim romobilima su u porastu. Neki od njih dosežu brzinu i do 80 kilometra na sat.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Električni romobili

Iz splitskog KBC-a upozoravaju na pravu malu epidemiju ozljeda od pada s romobila. U protekla dva mjeseca imali su 52 pacijenta. 

U šest mjeseci 254 nesreće s električnim romobilima, policija pojačava nadzor

Voditelj Službe prometne policije MUP-a Josip Mataija izjavio je u centralnom Dnevniku HTV-a kako je u proteklih šest mjeseci evidentirano 254 prometne nesreće u kojima su sudjelovali električni romobili.

U tim nesrećama 65 osoba zadobilo je teške tjelesne ozljede, dok je 123 osoba lakše povrijeđeno.

– Moram se ograditi, jer to su brojke koje smo mi doznali i gdje je izvršen očevid. Vjerujem da takvih slučajeva ima i više, dodao je Mataija.

Naglasio je kako postoji jasan porast broja nesreća u kojima sudjeluju vozači električnih romobila, te da je policija pojačala aktivnosti vezane uz pisanje prekršajnih naloga.

– Romobili su, kao nova prijevozna sredstva na hrvatskim cestama, morali biti regulirani zakonodavno, istaknuo je.

Prema važećim pravilima maksimalna brzina za električne romobile i slična prijevozna sredstva je 25 km/h, zaštitna kaciga je obavezna. 

Romobili se smiju voziti po biciklističkim stazama, a ako one ne postoje, vožnja je dozvoljena i po pješačkim stazama, uz poseban oprez.

Vozači moraju imati najmanje 14 godina. 

– Pozivam odrasle da ne kupuju ta vozila djeci, poručio je Mataija, upozorivši još jednom na ozbiljnost ozljeda koje mogu nastati u prometnim nesrećama s ovim vozilima.

Manje nesreća, ali više poginulih – ulazimo u prometno najrizičniji dio godine

Kad pogledamo širu prometnu sliku, po pitanju prometnih nesreća, znamo da je bilo nekoliko zaista kritičnih.

– Da, imali smo jedno razdoblje oko Uskrsa, pa i kasnije. Zaredale su se dosta teške prometne nesreće, tako da jednostavno situacija ove godine je, pa ja bih rekao, malo i specifična. Imamo svega manje, dakle imamo manje dva posto prometnih nesreća, manje četiri posto lakih tjelesnih ozljeda, gotovo 200 osoba je manje zadobilo teške tjelesne ozljede, međutim ono što ne valja je da ipak ove godine imamo povećanje od 11 osoba više nego što je to bilo prošle godine. Međutim, moramo to malo gledati i u širem kontekstu. Imamo i povećanje prometa na autocestama, recimo to vam je pet posto, i kad kažete pet posto, onda to ispadne, pa nije to tako puno. To vam je gotovo 900 tisuća vozila više prometalo na našim autocestama. Sada ulazimo u špicu. Dakle, povećanje se bilježi, ulazimo u špicu, problemi, odnosno prometne nesreće ne rade samo državljani Republike Hrvatske, turistička smo zemlja, 16 posto svih tih smrtno stradalih su i strani turisti, tako da jednostavno imamo i neke otežavajuće okolnosti što se tiče stanja sigurnosti cestovnog prometa, poručio je voditelj Službe prometne policije MUP-a Josip Mataija. 

Ozbiljne ozljede s neizvjesnim ishodom

Iz KBC-a Split potvrđuju, riječ je o pravoj epidemiji takvih ozljeda. U svibnju i lipnju nastradale su 52 osobe.

– Od toga je njih 12 hospitalizirano na neurokirurgiji. Kod njih devet radilo se o moždanom krvarenju, a u pet osoba o prijelomu lubanje i kosti lica. Znači, radi se o teškim ozljedama s trajnim posljedicama, poput glavobolje, oštećenja pamćenja, koja mogu biti i doživotna, naglasio je pročelnik Zavoda za neurokirurgiju KBC-a Split Vlatko Ledenko.

Za vožnju električnog romobila nije potrebna vozačka dozvola. Zakon propisuje maksimalnu brzinu od 25 km/h, ali vozači to gotovo redovito i trostruko premašuju.

– Većinom su to maloljetnici, radi se o ozbiljnim ozljedama s neizvjesnim ishodom. Mora se raditi na prevenciji, jer kad sa simptomima dođu do nas i treba ih operirati, onda je gotovo, rekao je Ledenko.

Kazna do 130 eura

– Prošle godine napisali smo 582 kazne, ove godine već 400, sve to zbog ne nošenja kaciga, korištenja mobitela, slušalica, vožnje gdje se ne smije, istaknuo je voditelj Službe prometne policije PU splitsko-dalmatinske Mladen Šerić.

Unatoč pojačanom nadzoru policije, kaznama u visini do 130 eura, prijavama roditelja mjerodavnim službama u slučaju malodobnih vozača, pa čak i oduzimanju romobila – čini se da sve to nije dovoljno za prevenciju nesreća i ozljeda.

Možda bi trebalo uvesti i neke dodatne mjere.