Drežnica se po položaju dijeli na Gornju i Donju, a generalno se smatra kao dio grada Mostara iako se može posmatrati kao cjelina za sebe, jer nosi autonomnost još iz srednjovjekovnog doba.
Radi specifične klime, moglo bi se reći da je Drežnica najugodnija za kampovanje i penjanje u prijelaznim godišnjim dobima: u proljeće i na jesen.
Za vrijeme ljetnih mjeseci Drežnica preuzima karakter svoje hercegovačke strane i postaje vrlo topla. U tom periodu najljepše je penjati rano ujutro ili predvečer, a kada je sunce visoko na horizontu zasigurno ćete se radije rashladiti na obalama Drežanke, piše outdoors.ba.
Drežnica svakako posjeduje fantastične uvjete za kampovanje. Prostrani glavni plac (gdje se nalazi sektor Kuk ciklama) i odlična zemlja kakvu šatori vole. Ako ste za još intimniju atmosferu, krenite u pravcu drugih sektora, te pređite cestu koja vodi u tunel. Tu se otvaraju nove travnate površine koje su također odlične za šatorisanja i pružaju pogled ka stijenama s jedne strane, a s druge obroncima Čabulje.
Ovo mjesto je geološki posebno jer otvara put kanjonu rijeke Drežanke koja se na skretanju za Drežnicu ulijeva u Neretvu. Ovaj kanjon ima samo dva prirodna prilaza: to je most o kojem govorimo, a sa druge strane uz visoravan oko Blidinjskog jezera. Cijeli kraj je vizuelno vrlo fascinantan, gotovo egzotičan. Pored vodene sile, sa lijeve (južne) strane vidimo krakove Čabulje, a s desne (sjeverne) se proteže famozna Čvrsnica.
Drežnica duguje specifičnu klimu svom interesantnom geografskom položaju. Ona se nalazi na susretu strujanja kontinentalne klime sjevera (bosanska strana) i znatno toplije i blaže klime juga (hercegovačka strana).