Poručila je da joj je “žao što je BiH propustila godine i desetljeća u procesu približavanja Europskoj uniji”.
“Meni je žao što nekome smeta samo to što nije dio većine ili što nije dio koalicije koja predvodi taj europski put, pa mu smetaju uspjesi i Vijeća ministara i određenog broja ministara u Vijeću ministara”, kazala je Pendeš dodajući da je “Vijeće ministara BiH na čelu s Borjanom Krišto napravilo veći iskorak u godinu dana nego neki drugi sazivi tog tijela u jednom desetljeću”.
Na posljednjoj sjednici Doma naroda BiH, desila se apsurdna situacija. Kada je trebalo glasati o Izbornom zakonu koji je prijedlog HDZ-a, upravo su delegati HDZ-a srušili kvorum napuštanjem sjednice.
Na opasku voditeljice da “bošnjački izaslanici javno kažu da te izmjene neće podržati dok ima dojam da izaslanici iz oporbe iz RS ucjenjuju predstavnike hrvatskog naroda kroz ovaj zakon”, Pendeš kaže:
“Pa dobro ste to primijetili. Oni javno kažu da neće podržati. Ja ne vidim uopće razlog zbog čega neće podržati. Ako nekome odgovara red, ako neko zbilja hoće da Bosna i Hercegovina bude dio Europske unije, znači mora pokazati spremnost uvažavati drugog, drugačijeg i političke predstavnike naroda koji neću reći da je manjinski. Mi smo konstitutivni, nema tu brojeva ili odnosa manjinski-većinski narod. Naravno da nas ima manje, ali treba ući u analizu zbog čega je nas znatno manje nakon popisa iz 1991. pa da vidimo koji je uzrok ili što je uzrok tome što je Hrvata manje u Bosni i Hercegovini, kako u Federaciji Bosni i Hercegovine, tako i u Republike Srpskoj. Ali to nije razlog da ne razgovaramo i to nije razlog da se ne omogući i Hrvatima da istinski mogu zaista izabrati svog hrvatskog člana Predsjedništva”, istaknula je Pendeš.
Govoreći o prijedlogu izmjena Izbornog zakona, čiji je predlagač, Pendeš je istakla kako je “cilj omogućiti Hrvatima da doista biraju svoga člana Predsjedništva BiH”. Odbacila je tvrdnje da je riječ o ograničavanju kandidature prema teritorijalnom načelu.
“Ali, to ne znači da Hrvat iz Bosansko-podrinjskog kantona, pa makar ih bilo šest, ili Hrvat iz Unsko-sansko kantona, ne može biti kandidat i izabrani hrvatski član predsjedništva potpomognut svim glasovima iz županija u kojima živi većina Hrvata. Znači oni manipuliraju, to se krivo interpretira. U stvari, ne postoji spremnost da imamo svi jednake mogućnosti. To je uzimanje mog osnovnog ljudskog prava da biram i budem birana”, kazala je Pendeš.