U intervjuu za RTV Herceg-Bosne, Pendeš je kazala da se u BiH ne vodi istinski dijalog te da nema uvažavanja među političkim oponentima.
“Želimo biti dio evropske porodice, a pokazujemo da nismo u stanju voditi dijalog, uvažavati jedni druge bez obzira koji je to predstavnik ili o kom broj ljudi ili naroda se radi. Znači, mi imamo tri konstitutivna naroda i one koji se ne izjašnjavaju kao neko od tih tri konstitutivna naroda. Što je Bosna i Hercegovina nego Evropska unija u malom?”, kazala je Pendeš dodajući da mi u BiH trebamo pokazati da znamo što je konsenzus, uvažavanje, koordinacija, kooperacija te da smatra da mi to još uvijek nismo pokazali.
Već neko vrijeme na dnevnom redu Doma naroda parlamentarne skupštine BiH nalazi se i Prijedlog izmjena izbornog zakona čiji je formalni predlagač upravo Pendeš.
“Ako nekome odgovara red, ako neko zbilja hoće da Bosna i Hercegovina bude dio Evropske unije, znači mora pokazati spremnost uvažavati drugog, drugačijeg i političke predstavnike naroda koji neću reći da je manjinski. Mi smo konstitutivni, nema tu brojeva ili odnosa manjinski-većinski narod. Naravno da nas ima manje, ali treba ući u analizu zbog čega je nas znatno manje nakon popisa iz 1991. pa da vidimo koji je uzrok ili što je uzrok tome što je Hrvata manje u Bosni i Hercegovini, kako u Federaciji Bosni i Hercegovine, tako i u Republike Srpskoj. Ali to nije razlog da ne razgovaramo i to nije razlog da se ne omogući i Hrvatima da istinski mogu zaista izabrati svog hrvatskog člana Predsjedništva”, istaknula je Pendeš.
Govoreći o prijedlogu izmjena Izbornog zakona kaže da je cilj omogućiti Hrvatima da biraju svog člana Predsjedništva BiH.
Pendeš je kazala da su predstavnici opozicije iz RS-a ranije govorili da će podržati prijedlog izmjena Izbornog zakona koje je u parlamentarnu proceduru uputio HDZ BiH, no da sada određene izjave pojedinih oporbenjaka iz Republike Srpske nisu harmonizirane s tom ranijom izjavom jer je njihov pristup više “ucjenjivački”.
Dodala je da su u Klubu očekivali kako prijedlog neće dobiti podršku za hitni postupak u Domu naroda, već da će ići u redovnu proceduru kako bi se moglo djelovati kroz amandmane.
“Meni je žao što je nekome nacionalni politički interes spriječiti mene da imam ista prava kao što ima on, a sebe predstavlja kao europejcem i osobom koja zbilja poštuje svakog i drugačijeg i zalaže se za ljudska prava”, kazala je Pendeš poručivši da je konačna presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu Kovačević “poručila manipulatorima i lažnim predstavljačima što ih čeka.”