U potpunosti odmaknut od političke javnosti i duboko narušenog zdravlja na kraju je dočekao pravdu.
Osamnaesti dan februara 2021. godine ostat će duboko urezan u sjećanju Envera Bijedića jer su u šest sati ujutro u spektakularnoj akciji na vrata njegovog stana u centru Tuzle zakucali inspektori Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), skupa sa specijalnom jedinicom. Na teret mu se stavljao privredni kriminal težak pet i po miliona KM, kroz predmet vezan za Rudnik soli u Tuzli, a koji je vodilo Tužilaštvo TK.
U to vrijeme, Bijedić je na teretu imao još jednu optužnicu istog tužilaštva, ali za navodne malverzacije u izgradnji SPO “15. maj” u Tuzli. Ovaj postupak je trajao čak sedam godina, a na kraju je proglašen nevinim kroz pravosnažnu presudu.
“Promašen slučaj”
Nedugo nakon hapšenja u SIPA-inoj akciji, Bijedić je pušten na slobodu, a zatim je u Općinskom sudu u Gračanici, završio na optuženičkoj klupi sa još sedam osoba. U prvostepenom postupku svi oni su oslobođeni optužbe u predmetu vezanom za Rudnik soli u Tuzli, a juli ove godine sa sobom je donio i pravosnažnu oslobađajuću presudu u drugostepenom postupku.
“Sadržaj pravosnažne presude se ogleda u tome da je Tužilaštvo TK, odnosno tužilac Ćazim Serhatlić potpuno promašio temu. On se niti jednoga trenutka nije osvrnuo na argumente koje je Općinski sud u Gračanici prilikom donošenja prvostepene, oslobađajuće presude iznio. On je samo ponavljao svoje navode koji su od početka, a što je dokazano presudama, bili promašen slučaj”, kaže Bijedić na početku razgovora za Klix.ba.
Posljednju presudu Bijedić je dočekao narušenog zdravlja i kao bivši političar koji se potpuno povukao iz javnosti i svijeta koji je vezan za politiku. Evidentno je da su mu spomenute dvije optužnice nanijele nemjerljivu štetu, a danas kaže da mu je veoma važno to što je dokazao svoju nevinost, skupa sa ostalih sedam optuženih.
“Svih sedmero su kolateralna šteta jer sam ja bio cilj, odnosno da mi se ‘skine glava’ i uništi politička karijera. Tužioci Ćazim Serhatlić i Dalibor Bingas, skupa sa tadašnjim glavnim tužiocem Tomislavom Ljubićem, pokušali su napraviti, odnosno montirati proces da smo mi organizirana grupa na čijem sam čelu bio ja, a zapravo pojedine od njih nikada u životu nisam vidio. Po nečijoj direktivi su mene sigurno pokušali politički uništiti i u tome su uspjeli. Uništili su mi političku karijeru, zdravlje sa teškim posljedicama koje nosim, kao i ugled”, naglašava Bijedić.
Navodi da su zbog “montiranih procesa” veliku štetu pretrpjele i članice njegove porodice, odnosno supruga i kćerka.
“One su također platile svu cijenu bahatosti Tužilaštva TK, kao i sutkinje koja je prihvatila njihovu optužnicu, za koju slobodno mogu reći da je jedna nakaradnost”, nadovezuje se Bijedić.
“Neviđeni progoni”
Kaže da mu posljednja presuda daje snagu i motiv za vjeru da se nikada i nikome u BiH neće ponoviti isti slučaj, kao i da će odgovorni za ono što je on preživio odgovarati.
“Od perioda završetka rata do danas ne vidim da je bilo koja javna ličnost ili političar doživio ovakav progon u dva predmeta, kao što je to bio slučaj sa mnom. Sada bi neko trebao odgovarati za to. Prave kriminalce puštaju, bez da ih hapse, a pažnju javnosti okreću na nevine poput mene. Sada je potrebno da se neko ko je iznad tadašnjeg sastava Tužilaštva TK, ne mislim na novu garnituru koja je sada tu, pozabavi i usmjeri na odgovaranje za njihove greške, barem disciplinski ili novčano. Ali, da svi mi vidimo da odgovaraju za učinjeno”, ističe Bijedić.
Shodno trenutnom stanju u kojem se nalazi, Bijedić ne pravi planove u kontekstu povratka u javni, odnosno politički dio društva.
Zaključuje da mu je najvažnije to da je saprana ljaga sa njegovog imena i da može uzdignute glave hodati ulicama Tuzle, bez nošenja nepravednog tereta na svojim leđima.