Region

U Skupštini Srbije predložena rezolucija o genocidu u Srebrenici

Poslanički klub PSG-SDA Sandžaka-PDD predao je danas Narodnoj skupštini Republike Srbije Prijedlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici što je izazvalo žestoke reakcije u tabloidima pod kontrolom režima Aleksandra Vučića.

FOTO: MITAR MITROVIĆ / RINGIER
FOTO: MITAR MITROVIĆ / RINGIER
Arhiv

Naime, poslanički klub PSG-SDA Sandžaka-PDD je predložio da se o ovom prijedlogu odlučuje po hitnom postupku, u susret obilježavanju 30. godišnjice od genocida nad bošnjačkim narodom u julu 1995. godine.

“Ovaj prijedlog rezolucije utemeljen je na presudama Međunarodnog suda pravde u Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kao i na Rezoluciji Generalne skupštine UN 78/282 iz 2024. godine, kojom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici. Podnošenjem ove rezolucije poslanički klub PSG-SDA Sandžaka-PDD jasno i nedvosmisleno poziva Narodnu skupštinu i sve poslanike da pokažu moralnu odgovornost, historijsku zrelost i evropsku orijentaciju i opredijeljenost istini”, naveli su u saopćenju iz poslaničkog kluba.

Potpisnici ovog prijedloga su Pavle Grbović, Ahmedin Škrijelj, Minela Kalender, Anna Oreg, Šaip Kamberi i Vladimir Pajić.

Dodali su da prihvatanje ove rezolucije znači jasno distanciranje Republike Srbije od politike negiranja, nekažnjivosti i glorifikacije zločina i zločinaca što je posebno zasmetalo određenim medijima u Srbiji.

Pa je tako na portalu “Informer” nedugo nakon ove inicijative osvanuo naslov “DNO DNA! Blokaderska opozicija podnela predlog Skupštini da se Srbija proglasi genocidnom!”

Slično je reagirao i “Kurir” koji je objavio ovu vijest s naslovom “BLOKADERSKA OPOZICIJA PODNELA PREDLOG REZOLUCIJE O SREBRENICI: Zahtevaju da se kazni svako ko “negira genocid”!”

Medijima u Srbiji je posebno zasmetalo što se u tekstu ovog prijedloga navodi da bi prihvatanje značilo da “Narodna skupština Republike Srbije izrazava saučešće i izvinjenje porodicama žrtava zbog toga što Republika Srbija nije spriječila genocid u Srebrenici, niti je kaznila počinioce” te navođenje kažnjavanja zbog negiranja genocida.

Ovaj prijedlog su okarakterisali kao “sramni”, a optužili su predlagače da ovime daju podršku “blokaderima”.

“Izvjesno je da blokaderi i blokaderska opozicija ne kriju svoje stavove o Srebrenici, pa je tako blokaderka iz Novog Pazara Emina Spahić otkrila, pred protest na Vidovdan, da je cilj tog protesta upravo traženje izbora kako bi Srbi i Srbija priznali genocid u Srebrenici”, naveo je Kurir u tekstu.

Informer je predlagače okarakterisao kao “antisrpski blokaderi koji traže da se prizna da je Srbija genocidna država, ali i da se svako poricanje toga kazni zakonom”. Određeni srbijanski mediji iskoristili su priliku da pronađu povezicu između Srebrenice i protesta u Srbiji.

Ova situacija pokazuje da je suočavanje sa genocidom u Srebrenici u Srbiji i dalje politički tabu i predmet raznih manipulacija. Inače, u javnosti su ovi mediji poznati po tome što daju glasnu podršku Aleksandru Vučiću.