Pozvala je međunarodnu zajednicu da preduzme odlučne korake, uključujući nametanje potpunog embarga na oružje, obustavu svih trgovinskih i finansijskih odnosa, te pravnu odgovornost kompanija uključenih u, kako je navela, “ekonomiju okupacije”.
U govoru pred Vijećem za ljudska prava UN-a, Albanese je kazala da njena najnovija analiza ne predstavlja samo spisak krivaca, već razotkriva čitav sistem koji omogućava i ekonomski profitira od nasilja i okupacije.
“Ono što iznosim nije lista, to je sistem. I taj sistem mora biti razbijen. Moramo preokrenuti tok. Izrael je odgovoran za jedan od najsvirepijih genocida u modernoj istoriji”, rekla je Albanese, prenosi Al Jazeera.
U svom izvještaju, iznijela je optužbe protiv više od 60 kompanija koje, kako tvrdi, podržavaju ilegalna izraelska naselja i vojne operacije u Gazi. Među njima se nalaze proizvođači oružja, banke, tehnološke firme, energetski divovi, kao i akademske institucije. Navodi da te kompanije direktno doprinose nasilju nad Palestincima kroz snabdijevanje oružjem, nadzorne sisteme i finansiranje kolonizacije.
Posebno je istakla da su firme iz namjenskog sektora ostvarile gotovo rekordne profite prodajom oružja koje je, kako tvrdi, omogućilo Izraelu da ispusti 85.000 tona eksploziva na Gazu, što je šest puta više od razorne moći atomske bombe bačene na Hirošimu.
“Na jednoj strani imamo narod koji se obogaćuje, a na drugoj narod koji se briše”, poručila je Albanese i nastavila:
“Oružje i informacijski sistemi brutalizuju i nadziru Palestince. Kolonije (ilegalna naselja na Zapadnoj obali, op.a.) se šire a finansiraju ih banke i osiguravajuća društva, pokreću ih proizviđači fosilnih goriva, a normalizuju turističke platforme, trgovački lanci i akademske institucije.”
Ukazala je i na ogromni rast Telavivske berze u posljednjih 20 mjeseci, navodeći da je ostvarena dobit od preko 220 milijardi dolara, uključujući 76,8 milijardi samo u posljednjem mjesecu.
“U proteklih 20 mjeseci Telavivska berza porasla je za 213 posto, donoseći ogromnu dobit. Za neke, genocid je profitabilan”, naglasila je Albanese .
U izvještaju se takođe navodi da Izrael koristi rat u Gazi kao “laboratoriju“ za testiranje novih tehnologija, uključujući smrtonosne dronove, radarske sisteme i napredne nadzorne metode.
Albanese je upozorila da čak i minimalna povezanost s ovim sistemom predstavlja pravnu odgovornost prema međunarodnom pravu. Pozvala je sve države da u potpunosti prekinu veze s izraelskom “ekonomijom okupacije”.
“Postoji prima facie odgovornost svake države i svake korporacije da u potpunosti prekine ili se uzdrži od bilo kakvog odnosa sa ovom okupacionom ekonomijom. Članice UN-a moraju odmah nametnuti potpuni embargo na oružje za Izrael, suspendovati sve trgovinske i investicione ugovore i osigurati odgovornost kompanija uključenih u ozbiljna kršenja međunarodnog prava”, poručila je Albanese.
Izraelska diplomatska misija u Ženevi odbacila je njen izvještaj, nazivajući ga “pravno neutemeljenim, klevetničkim i očiglednom zloupotrebom njenog mandata”. Njihov predstavnik nije prisustvovao sjednici, u skladu s novom politikom bojkota Vijeća za ljudska prava UN-a, za koje izraelske vlasti tvrde da ima pristrasan, antisemitistički stav prema Izraelu.
Albanese je, na kraju, poručila:
“Palestina je postala mjesto zločina sa obrisima svih nas kroz ono što kupujemo, gdje ulažemo, gdje štedimo. Da su kompanije posvetile dužnu pažnju i poštovale etičke norme, već bi odavno raskinule veze s izraelskom ekonomijom.”
Izvještaj Francesce Albanese izazvao je snažne reakcije i dodatno zaoštrio raspravu o odgovornosti međunarodne zajednice u kontekstu dugotrajnog nasilja u Pojasu Gaze i šire.