U augustu je Njemačka nastavila prevoz osuđenih kriminalaca afganistanske nacionalnosti u njihovu domovinu, nakon što je pauzirala deportacije nakon preuzimanja vlasti od strane talibana u augustu 2021. godine, uz podršku, kako je Berlin naveo, “ključnih regionalnih partnera”.
Njemačka ne priznaje talibansku vladu kao legitimnu i nema službene diplomatske veze s njom.
Moja ideja je da direktno s Afganistanom sklopimo sporazume kako bismo omogućili repatrijaciju – rekao je Dobrindt u intervjuu objavljenom na internetu u srijedu navečer.
Još uvijek su nam potrebne treće strane da vode razgovore s Afganistanom. Ovo ne može ostati trajno rješenje – dodao je političar iz konzervativne CSU, bavarske sestrinske stranke CDU-a kancelara Friedricha Merza.
Merz je, kao dio izborne platforme konzervativaca, obećao deportaciju ljudi u Afganistan i Siriju, kao i obustavu programa prijema izbjeglica za bivše lokalno osoblje njemačkih agencija u Afganistanu i obustavu spajanja porodica.
Migracije su bile ključno pitanje na februarskim nacionalnim izborima nakon uspona krajnje desnice i nekoliko visokoprofiliranih napada migranata.
U intervjuu, Dobrindt je rekao da je Njemačka također u kontaktu sa Sirijom – gdje je islamistička vlada preuzela vlast nakon pada veteranskog lidera Bashara al-Assada prošlog decembra – o postizanju sporazuma o deportaciji kriminalaca sirijske nacionalnosti.
Sirijci i Afganistanci su dvije najveće grupe tražitelja azila u Njemačkoj, sa 76.765 Sirijaca i 34.149 Afganistanaca koji su podnijeli zahtjev za status u 2024. godini, prema podacima saveznog ureda za migracije.