Svijet

Emine Erdogan od pape Lava tražila "glasniju podršku" Gazi od kršćanskog svijeta

Prva dama Turske Emine Erdogan sastala se u srijedu s papom Lavom XIV u Apostolskoj palati u Vatikanu, gdje su razgovarali o humanitarnoj tragediji u Gazi, klimatskim promjenama, islamofobiji, rasizmu i značaju porodice u savremenom društvu.

FOTO: EPA-EFE/NICOLAS LAMBERT
FOTO: EPA-EFE/NICOLAS LAMBERT

Erdogan je u Vatikan doputovala povodom obraćanja na sesiji “Bratska ekonomija: Etički multilateralizam”, u organizaciji Papinske akademije društvenih nauka.

Prema izvorima iz Predsjedništva Turske, prva dama je čestitala novoizabranom papi i izrazila nadu da će njegov mandat donijeti dobro kako kršćanskom svijetu tako i cijelom čovječanstvu. Poziv na snažniji glas za Gazu

Tokom sastanka, Emine Erdogan je pozvala papu da “kršćanski svijet snažnije podigne glas” za Gazu, zahtijevajući trajni prekid vatre i nesmetanu dostavu humanitarne pomoći.

Naglasila je važnost hitne implementacije rješenja o dvije države i pozvala na povećanje broja zemalja koje zvanično priznaju Državu Palestinu, kako bi se postigao pravedan i trajan mir.

Također je ukazala na to da i kršćanske zajednice u regiji žive pod stalnom prijetnjom te da i njima mora biti omogućeno da konačno pronađu mir.

Papa je, prema istim izvorima, potvrdio da Vatikan već dugi niz godina djeluje po principu “biti dio rješenja na Bliskom istoku” i podržava rješenje o dvije države i mir u Palestini. Podrška inicijativi “Nula otpada”

Erdogan je papu informirala o turskoj inicijativi “Nula otpada”, koju lično podržava, i istakla kako borba protiv klimatskih promjena nudi snažan potencijal za saradnju između Turske i Vatikana.

Papa se složio da “moramo pronaći načine za zajedničko djelovanje”. Islamofobija, rasizam i netolerancija

Prva dama Turske upozorila je na porast islamofobije, rasizma i netolerancije, ističući da te pojave ne ugrožavaju samo ciljne grupe već cijela društva.

Podsjetila je da je Turska stoljećima bila prostor suživota različitih vjera i kultura te da su kršćanske zajednice nerazdvojni dio turskog društva.

Dodala je da predsjednik Recep Tayyip Erdogan posebno vodi računa o problemima vjerskih manjina i da su pravne izmjene omogućile povrat imovine manjinskim fondacijama.

Papa je rekao da mnoge grupe na Bliskom istoku ne poštuju prava hrišćana, ali da je Turska primjer zaštite prava manjina i važan glas mira u regiji. Najavio je da planira jednu od svojih prvih međunarodnih posjeta obaviti upravo u Turskoj krajem novembra.

Rekao je da je “Turska važan glas za mir na Bliskom istoku”.

Podsjetio je i da se ove godine obilježava 1.700 godina od Nikejskog sabora, dodajući da je Turska važna zemlja za kršćane, ali i jedinstveni most u izgradnji mira.

Razgovarano je i o značaju porodice, koja je opisana kao ključ društvenog mira i odgovor na mnoge savremene izazove, poput individualizma i usamljenosti. Istaknuto je da sve abrahamske religije trebaju imati zajednički stav u zaštiti porodičnih vrijednosti.