Svijet

EVROPSKA UNIJA IMA NOVU STRATEGIJU: Pazite o čemu se radi

Unilateralne i arbitrarne carine koje nameće Donald Trump – a koje bi od 9. jula mogle dostići i 50 posto ukoliko pregovarači EU i SAD-a ne postignu trgovinski sporazum – iscrpile su strpljenje i odlučnost predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Njen odgovor je partnerstvo s CPTPP-om (Sveobuhvatni i progresivni sporazum za transpacifičko partnerstvo), pacifički orijentiranom trgovinskom grupom koja uključuje nacije sličnih stavova poput Japana, Australije, Kanade i Meksika.

Zajedno, 39 zemalja EU i CPTPP-a čine 30 posto svjetske trgovine. Zagovornici ovakvog udruživanja tvrde da bi formiranje “koalicije voljnih” moglo predstavljati prvi korak ka rekonfiguraciji međunarodnog trgovinskog poretka i izlasku iz institucionalne paralize koja pogađa Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO).

Von der Leyen je, u obraćanju liderima EU, pretvorila prethodne komentare o mogućoj saradnji s CPTPP-om u konkretniju realnost. Nova grupa bi preoblikovala pravila globalne trgovine, rekla je, reformišući ili možda čak zamjenjujući globalno tijelo za trgovinska pravila. Takav plan bi “pokazao svijetu da je slobodna trgovina s velikim brojem zemalja moguća na temeljima baziranim na pravilima”, izjavila je von der Leyen nakon samita EU u četvrtak navečer. Ovo je projekat u koji mislim da bismo se zaista trebali uključiti, jer su CPTPP i Evropska unija moćni.

Jedna od ideja je da se unaprijed obavežu na poštovanje uspostavljenih pravila multilateralne trgovine, rekli su veteran pregovarači Tim Groser, Steve Verheul i John Clarke u ekskluzivnom komentaru podijeljenom s POLITICO-om.

Kako bi funkcionirala koalicija voljnih?

Groser, bivši novozelandski ministar trgovine, Verheul, bivši glavni pregovarač Kanade za trgovinu i Clarke, donedavno viši pregovarač EU za trgovinu, rekli su da bi 39 zemalja EU i CPTPP-a, u prvom koraku, trebalo da se obavežu na “Sporazum o mirovanju” kako bi međusobno održale svoja tržišta otvorenima. Ono što bi to učinilo je da bi poslalo masivan signal Washingtonu da vrlo značajan dio globalne ekonomije, uključujući skoro sve tradicionalno najbliže partnere Sjedinjenih Država, ostaje posvećen sistemu zasnovanom na pravilima – rekli su.

SAD je imao priliku da se pridruži CPTPP-u, ranije poznatom kao Transpacifičko partnerstvo, tokom administracije Baracka Obame. Međutim, Trump se povukao 2017. godine, nakon što je prvi put preuzeo dužnost, prije nego što je pakt mogao biti finaliziran. Upitana u četvrtak da li bi se SAD pridružio novoj inicijativi između EU i CPTPP-a, von der Leyen je odgovorila: Koliko ja razumijem, Amerikanci su u jednom trenutku otišli.

Dodala je da bi na dva bloka bilo da odluče žele li ih primiti. Ignacio García Bercero, bivši glavni pregovarač EU za trgovinu, vjeruje da potencijalno partnerstvo ne bi trebalo još zatvoriti vrata Amerikancima, niti bi se trebalo smatrati potezom za antagoniziranje Trumpa. Međutim, “ako SAD nije spreman da se pridruži jer ne vjeruju da je rješenje za ove probleme u pravilima, drugi će morati nastaviti bez SAD-a.”

Uloga Ujedinjenog Kraljevstva

Ujedinjeno Kraljevstvo je također, kao noviji član CPTPP-a, predvodilo napore da pozdravi inicijativu EU za jačanje veza između dva potencijalna partnera. Razgovaramo sam s liderima u Japanu, Singapuru, Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, o tome kako mi, Ujedinjeno Kraljevstvo, možemo lakše i bolje trgovati s njima – možemo li mi kao grupa zemalja lakše i bolje trgovati s drugim zemljama – rekao je premijer Keir Starmer prilikom predstavljanja prve britanske strategije trgovine od Brexita u četvrtak.

Sve te zemlje su članice azijsko-pacifičkog bloka, kojem se Ujedinjeno Kraljevstvo pridružilo u decembru. Starmerova vlada je bila otvorena za ideju da se blok i EU udruže. Mislim da je to teško okruženje, ali postoje značajne prilike ako smo agilni u tome, ako razumijemo svijet u kojem živimo i budemo ispred – rekao je premijer poduzećima tokom predstavljanja Strategije trgovine u Westminsteru.

Ako EU i CPTPP mogu uspostaviti novu zajednicu vrijednosti i interesa, to bi moglo poslužiti kao osnova za rješavanje trgovinskih izazova koji su se akumulirali od osnivanja WTO-a prije 30 godina – ali koje nije uspjela riješiti jer ženevska trgovinska organizacija djeluje konsenzusom, a njen najveći član, SAD, ne želi sarađivati.

Nova pravila i obaveze

Ovo mora početi izvan Ženeve s grupom zemalja koje se mogu odlučnije kretati – tvrdili su Groser, Verheul i Clarke.

U srednjoročnom periodu, smatramo da bi ova grupa mogla biti žarište za razvoj novih pravila i obaveza prema trgovinskom sistemu koji može pružiti kontinuirani rast i prosperitet njihovim narodima.

Von der Leyen već pregovara s liderima zemalja CPTPP-a, izdajući zajedničku izjavu s novozelandskim premijerom Christopherom Luxonom nakon njihovog sastanka ove sedmice, u kojoj su podržali pokretanje dijaloga između EU i CPTPP-a “što je prije moguće”. To je odraz apela ministara CPTPP-a na sastanku u Jejuu, Koreja, sredinom maja.

Sastanak na ministarskom nivou planiran je za juli, prema riječima zvaničnika EU. Da budemo jasni, EU se ne pridružuje [CPTPP-u] kao takvom, ali gradimo mostove između dva bloka – rekao je zvaničnik, govoreći pod uvjetom anonimnosti, kako je uobičajeno u Briselu, prije samita EU.