Dijelovi evropskih zemalja, uključujući i susjednu nam Hrvatsku, imali svoje najtoplije junske dane tokom prošlog vikenda.
Intenzivna morska toplina može imati razorne posljedice za ekosisteme, a njeni se domino efekti šire i na kopno.
Prema podacima koje je prikupio Copernicus, a analizirao Météo-France, temperatura površine mora dosegla je 29. juna 26,01 Celzijusa. Ukupne temperature trenutno su tri stepena više od prosjeka, s porastom temperature većim od četiri stepena na nekim mjestima oko francuske i španske obale, piše Euronews.
Najintenzivnije zagrijavanje zabilježeno je u zapadnom mediteranskom bazenu, uključujući Balearsko i Tirensko more. S obzirom na trenutne vremenske uvjete, naučnici kažu da je malo vjerovatno da će temperature uskoro pasti.
Morski toplinski valovi uništit će regiju
Mediteran se smatra jednim od najranjivijih svjetskih “žarišta klimatskih promjena”, zagrijavajući se mnogo brže od globalnog prosjeka. Bez djelovanja za suzbijanje klimatskih promjena, stručnjaci upozoravaju da bi uporni morski toplinski valovi – dugotrajna razdoblja neuobičajeno visokih temperatura okeana – mogli promijeniti regiju do neprepoznatljivosti.
Morski toplinski valovi mogli bi uništiti život u Sredozemnom moru.
Uporni i rastući morski toplinski val zahvatio je regiju, s “teškim” i “ekstremnim” uvjetima koji se pojavljuju kod jugoistočne Španije i sjevernog Maroka.
Morski naučnici upozoravaju da bi razvoj situacije mogao imati razorne posljedice za bioraznolikost, ribarstvo, akvakulturu, pa čak i vremenske obrasce širom južne Europe i sjeverne Afrike.
“Morski toplinski valovi ove magnitude u Sredozemnom moru imali su velike posljedice na morski život”, kaže dr. Kathryn Smith iz Udruženja za morsku biologiju Ujedinjenog Kraljevstva.
“U prošlosti smo vidjeli utjecaje poput masovnog uginuća beskralježnjaka, izumiranja morskih trava i izbijanja bolesti u uzgajalištima dagnji. Vjerovatno ćemo vidjeti slične utjecaje i od ovog događaja”, kaže.
Ovi događaji već su smanjili populacije koralja za 90 posto i doveli plemenitu lepezastu dagnju na rub izumiranja.
Masovno izumiranje riba
Tople vode sadrže manje kisika, što dovodi do masovnog izumiranja riba, poput onih viđenih u Toskani 2024. godine. A kako ribe rone dublje kako bi pobjegle od topline na površini, morske ptice ih ne mogu dosegnuti, pa zatim i one uginu u velikim masama.
Učinak morskih toplinskih valova proteže se i na kopno. Topla mora potiču ekstremne vremenske uvjete, kao što se vidjelo tokom oluje Daniel 2023. godine koja je ubila gotovo 6.000 ljudi. Visoke temperature površine mora u Sredozemlju učinile su je 50 puta vjerovatnijom i 50 posto intenzivnijom.
Poplave u Valenciji 2024. godine, koje su odnijele preko 200 života, također su djelimično povezane s visokim temperaturama površine mora.
“Klimatske promjene odgovorne su za globalno povećanje učestalosti, trajanja i intenziteta morskih toplinskih valova”, kaže dr. Alistair Hobday, istraživački direktor Programa održive morske budućnosti Organizacije za znanstvena i industrijska istraživanja Commonwealtha (CSIRO).
Sredozemno more se neprestano zagrijava od 1980-ih, s naglim ubrzanjem u posljednjem desetljeću. Tokom posljednjih 40 godina, s jednog toplinskog vala godišnje u određenim područjima na prosječno četiri godišnje, što pokriva gotovo cijelo more. Temperature su konstantno iznad prosjeka posljednjih pet godina.
“Razvijajući se, široko rasprostranjeni toplinski val u zapadnom Sredozemlju sada zahtijeva pomnu pozornost”, kaže dr. Karina von Schuckmann, viša savjetnica u Mercator Ocean Internationalu.
Naučnici naglašavaju da samo brzo smanjenje globalnih emisija može zaustaviti ovaj trend. Bez hitne akcije, ovo klimatsko žarište moglo bi se trajno transformirati.