IT

Google uložio u fuzijski startup i obavezao se kupovati energiju od njih

Google je objavio da je sklopio najveći dosad ugovor o izravnom preuzimanju energije proizvedene fuzijom u svijetu.

FOTO: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE
FOTO: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE
ilustracija

On je sklopljen s tvrtkom Commonwealth Fusion Systems (CFS), a tim se sporazumom tehnološka kompanija obavezala na kupnju 200 MW električne energije, proizvedene bez ugljičnog otiska, koja će se proizvoditi u prvoj komercijalnoj fuzijskoj elektrani tvrtke CFS. Ta elektrana, objavili smo nedavno, dobila je svoje prve elemente budućeg tokamaka.

Ovaj ugovor predstavlja drugu kapitalnu investiciju Googlea u CFS, tvrtku koju sufinancira i fond Billa Gatesa Breakthrough Energy Ventures, čime se nastavlja podrška razvoju i komercijalizaciji njihove fuzijske tehnologije. Glavni cilj je ubrzati put prema komercijalnoj primjeni fuzije, s posebnim naglaskom na izgradnju prve elektrane, nazvane ARC, koja će biti smještena u okrugu Chesterfield američke savezne države Virginije.

Sporazum je osmišljen kako bi podržao CFS u unaprjeđenju njihovih znanstvenih i inženjerskih dostignuća te preveo tehnologiju iz faze razvoja u komercijalnu primjenu. Fuzijska energija smatra se jednim od najperspektivnijih izvora čiste energije jer ne proizvodi stakleničke plinove i ima potencijal osigurati gotovo neograničene količine električne energije, kažu iz Googlea, navodeći da im je upravo takva energija bitna za daljnje smanjenje emisija stakleničkih plinova koje nastaju pri napajanju podatkovnih centara. Njihovo izvješće o održivosti, naime, nedavno je pokazalo da se emisije vezane uz podatkovne centre smanjuju, ali da ukupne emisije na razini cijelog dobavnog lanca kompanije i dalje rastu.

Kao dio sporazuma o ulaganju, Google je osigurao i opciju kupnje električne energije iz budućih postrojenja koja će CFS izgraditi. Time ova suradnja ne predstavlja samo jednokratnu kupnju, već strateško partnerstvo usmjereno na dugoročnu opskrbu čistom energijom i poticanje razvoja revolucionarne tehnologije, za koju se nadaju da bi mogla promijeniti globalnu energetsku sliku.

Da bi fuzija bila komercijalno isplativa, prvo je potrebno dokazati koja tehnologija je u stanju proizvesti više energije nego što se uloži u pokretanje kontrolirane fuzijske reakcije, odnosno koja će prva ostvariti pozitivnu energetsku bilancu. Niti jedna privatna tvrtka nije za sada dosegla tu točku, a u Googleu se nadaju da su nedavna postignuća približila upravo CFS tome da bude prvi, prenio je Bug.hr.