Građane Istočnog Sarajeva, ali i drugih naselja širom Sarajeva, jučer je ujutro dočekalo neugodno iznenađenje gust dim i jak, neprijatan miris koji je prodiralo čak i u zatvorene domove. Mnogi su u panici prijavljivali problem nadležnim službama.
Požar na ilegalnoj deponiji u Trnovu
Ispostavilo se da je izvor dima požar koji je izbio na ilegalnoj deponiji “Krupačke stijene” u opštini Trnovo, kojom upravlja JKP „Trnovo“. Požar je izbio u noćnim satima, a vatrogasci su ga uspjeli staviti pod kontrolu tek ujutro.
Ova deponija je i ranije bila predmet kritika, a sada je ponovo dospjela u fokus javnosti zbog emisije dima koja se osjetila na desetine kilometara daleko.
Upozorenja iz ACT-a: Opasnosti za zdravlje i okoliš
Fondacija „Atelje za društvene promjene“ (ACT) oglasila se saopštenjem u kojem upozorava da deponija funkcioniše bez osnovnih standarda i zakonskih dozvola.
„Na lokalitetu ne postoje ni ekološka ni vodna dozvola za rad. To nam je i JKP Trnovo potvrdilo u svom odgovoru“, navode iz ACT-a.
Dodaju da se na deponiji, pored komunalnog otpada, navodno odlaže i neidentifikovani, pa čak i medicinski otpad. U projektu sanacije već je ranije zabilježeno postojanje skrivenih (unutrašnjih) požara, koji stalno emituju dim.
Deponija bez zaštitnih slojeva – prijeti širenje otvorenih požara
Iz ACT-a upozoravaju da otpad na ovoj deponiji nije prekriven inertnim materijalom koji bi spriječio daljnje širenje požara.
„Ovakvo stanje će sigurno dovesti do pojave novih, otvorenih požara na površini deponije. Na cijelom prostoru deponije prisutne su i druge negativne pojave koje dodatno pogoršavaju situaciju“, navode.
Zakonitost rada i sigurnost građana pod znakom pitanja
Fondacija ističe da je rad ovakve deponije u potpunosti suprotan propisima, te predstavlja direktnu prijetnju zdravlju ljudi.
„Posebno napominjemo da ovakvi požari ispuštaju toksične pare i čestice, doprinose emisiji stakleničkih gasova i mogu osloboditi teške metale u tlo. Procjedne vode mogu dodatno zagaditi obližnje izvore vode“, stoji u saopštenju.
Vlasti bez reakcije uprkos višegodišnjim upozorenjima
Iz ACT-a se pitaju kako je moguće da ovakva „tempirana bomba“ još uvijek radi, i to bez ikakve ozbiljne reakcije vlasti. Podsjećaju da su i mediji i ekološke organizacije godinama ukazivali na rizike.
„Izloženost dimu i toksičnim parama može izazvati respiratorne probleme, pogoršati astmu i povećati rizik od raka pluća. Dugotrajna izloženost hemikalijama može uzrokovati oštećenja nervnog sistema, razvojne poremećaje i karcinome – posebno kod djece“, upozoravaju iz ACT-a.
Uprkos svemu, deponija nastavlja s radom, dok zdravstveni i okolišni rizici za građane Trnova, Istočne Ilidže, Istočnog Novog Sarajeva, pa i samog Sarajeva – svakim danom postaju sve ozbiljniji.