Sarajevo

Na prostoru nekadašnjeg pansiona "Kon Tiki" napreduje izgradnja Muzeja stradanja građana BiH

Visoke temperature ne ometaju radnike visočke firme “HM invest” da prostor oko nekadašnjeg Pansiona “Kon Tiki” u Vogošći, prilagođavaju budućem Muzeju stradanja građana BiH.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

Muzej će, budućim generacijama, svjedočiti o golgotama kroz koje su, na ovom prostoru, tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992.- 1995. godine, prolazili prinudno zatočeni Bošnjaci od kojih je njih 400 ubijeno ili odvedeno u nepoznatom pravcu te se o njihovim sudbinama ni danas ništa ne zna.

Urađen je dio betonskog zida, rekonstruisan dio unutrašnjeg prostora Pansiona “Kon Tiki”, a rekonstrukcija njegovog krova započela je prije nekoliko dana, uređuje se prilaz do “Bunkera”…

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

Inače, Pansion “Kon-Tiki”, prijeratni restoran poznat kao “Kod Sonje” i obližnji betonski bunker bili su dio agresorskog logora u kojem su mučeni i ubijani prinudno zatočeni Bošnjaci, žene silovane…

U sažetku projekta budućeg muzeja stradanja građana Bosne i Hercegovine naznačeni je to kako se uz Pansion nalazio i stambeni objekat, porodična kuća u kojoj su živjeli vlasnici pansiona te jedan manji objekat koji je imao funkciju ostave.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

Pored toga, na samom čošku parcele prema rijeci Vogošći, uz prugu je smješten bunker izgrađen tokom Drugog svjetskog rata. Svi ovi objekti, u sklopu projekta će biti adaptirani da bi ispunjavali memorijalnu i naučno-obrazovnu svrhu.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

Prostor oko njega i sam Pansiona „Kon-Tiki“, mjesto torture, biće adaptirano u Muzej stradanja građana Bosne i Hercegovine. Ova adaptacija uključuje pažljivo očuvanje autentičnih karakteristika objekta uz značajne građevinske radove. Planirani su radovi na oblogama zidova, zamjena krovnih slojeva i utopljavanje zgrade kako bi se osigurala dugotrajnost objekta i udobnost posjetilaca. Takođe, terase će biti zatvorene kako bi se stvorili prostori za muzejske eksponate i izložbene postavke.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

Muzejska postavka gradirana je na tri nivoa. Prvi je opće-informativni gdje će posjetioci imati priliku saznati informacije o samom muzeju i logorima u Bosni i Hercegovini. Drugi nivo odnosi se na tipove nasilja i torture kroz koje su prolazili logoraši, dok se treći dio muzeja odnosi na autentični lokalitet bunkera.

Djelimično srušen pomoćni objekat/ostava biće preuređen u prostoriju za edukativne aktivnosti, za održavanje predavanja, radionica i drugih obrazovnih događaja. Ova transformacija će omogućiti posjetiocima da se upoznaju sa važnim historijskim događajima i da razumiju razmjere užasa koji su se odvijali na ovom mjestu.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

Porodična kuća, koja se nalazila neposredno iza restorana, već je srušena i bit će nanovo izgrađena i rekonstruisana kako bi služila kao Istraživačko-dokumentacioni centar (IDC). Adaptirat će se za potrebe istraživanja i dokumentacije, uključujući dodavanje nove etaže koja ranije nije bila, a koja će biti posvećena arhivskom materijalu i istraživačkom radu. Prizemlje zgrade biće adaptirano u kancelarijskiprostor za osoblje IDC-a. Ovaj centar će igrati ključnu ulogu u sistematizaciji i proučavanju dokumenata.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

“Bunker”, koji je tokom agresije korišćen za prinudno zatočenje građana i mučenje, biće rekonstruisan prema arhivskim fotografijama kako bi se očuvala autentičnost njegovog izgleda. Ova rekonstrukcija uključuje restauraciju vanjskog izgleda bunkera i izgradnju prilaza koji će biti u skladu sa originalnim. Unutar bunkera će biti postavljena umjetnička instalacija koja će omogućiti posjetiocima da dožive i razumiju emotivni teret ovog prostora. Umjetničke intervencije biće pažljivo planirane kako bi se stvorio uticaj sjećanja i duboka emocionalna povezanost sa prošlim događajima.

Ovaj dio kompleksa će služiti kao simboličko mjesto koje omogućava refleksiju i poštovanje prema onima koji su patili te će doprinositi sveukupnom iskustvu posjetilaca u ovom memorijalnom kompleksu.

U okviru projekta biće izgrađena i moderna arhivska zgrada na prostoru iza restorana. Ova zgrada biće specijalizovana za čuvanje i zaštitu arhivske građe i dokumentacije. Projekat uključuje savremene tehnologije za regulaciju klime, osvjetljenja i zaštitu dokumenata, što će osigurati dugotrajnu očuvanost.

Zgrada će imati podzemne prostorije dizajnirane za čuvanje posebno važnih dokumenata, sa posebnim sistemima za sigurnost i očuvanje. Ova nova zgrada će igrati ključnu ulogu u sistematizaciji, arhiviranju i čuvanju dokumentacije vezane za ratne događaje te će omogućiti istraživanje i obrazovanje na temelju preciznih i pouzdanih podataka.

Izgradnja arhiva predstavlja značajan korak u očuvanju historijskih informacija i pružanju resursa za buduće generacije.

Pored ovoga, u okviru kompleksa će biti izgrađen i prvi spomenik žrtvama ratnog zločina silovanja u Bosni i Hercegovini.