Prema prvoj procjeni DZS-a, cijene dobara i usluga za ličnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u junu su u odnosu na isti lanjski mjesec u prosjeku bile veće za 3,7 posto, dok su na mjesečnom nivou porasle za 0,3 posto, prenosi HINA.
To je drugi mjesec zaredom kako inflacija raste na godišnjem nivou, pa je dostigla najviši nivo od februara.
Promatrano prema glavnim komponentama indeksa, u junu su cijene usluga na godišnjem nivou porasle za 6,7 posto, a hrane, pića i duhana za 5,2 posto. Cijene energije porasle su za 3 posto, dok su cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije pale za 0,4 posto.
Na mjesečnom nivou, pak, cijene usluga porasle su za 1,0 posto, a hrane, pića i duhana, kao i energije za 0,3 posto. Cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije u prosjeku su pale za 0,7 posto.
“Očekujemo da će prosječna godišnja stopa inflacije u ovoj godini biti 3 posto i Ministarstvo finansija i dalje stoji pri tim projekcijama, što bi značilo da približavanjem kraja godine očekujemo i usporavanje stope inflacije”, rekao je hrvatski ministar finansija Marko Primorac.
Cijene dobara i usluga za ličnu potrošnju, mjerene harmonizovanim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koje omogućavaju poređenje stopa inflacije među članicama eurozone i Evropske unije, prema prvoj su procjeni u junu na godišnjem nivou porasle su za 4,4 posto, dok su na mjesečnom nivou ojačale 0,8 posto.
Hrvatska tako ostaje u grupi zemalja eurozone s najvišom inflacijom na godišnjem nivou. Veću stopu od Hrvatske u junu su imale samo Estonija (5,2 posto) i Slovačka (4,6 posto).
Druge zemlje eurozone imale su manju inflaciju, pokazuju u utorak objavljeni podaci Eurostata.
Na nivou eurozone, godišnja stopa inflacije iznosila je u junu 2 posto, dok je mjesec dana prije bila 1,9 posto, objavio je Eurostat.