Nadajmo se da će posjetitelji koji ovo upozorenje budu čitali na našem jeziku ispravno shvatiti pomalo nespretan natpis i da oni koji naprasno odluče skočiti to neće uraditi jer su, kao potencijalni skakači, sami sebi dozvolili da skoče.
Dakle, skakanje je zabranjeno bez dozvole Kluba skakača u vodu ”Mostari” i nadajmo se da će oni s porivom za letenjem, ili možda bolje – padom, poštivati ovo upozorenje radi svoje ali i tuđe sigurnosti.
Podsjetimo, skakanje s mostova u BIH nije zakonski zabranjeno na državnoj razini, ali postoje stroga pravila i sigurnosne mjere koje se primjenjuju na određenim lokacijama, osobito na Starom mostu u Mostaru.
Stari most, koji je pod zaštitom UNESCO-a, poznat je po svojoj tradiciji skakanja u vodu. Međutim, skakanje sa Starog mosta, bez prethodne obuke i odobrenja Kluba skakača u vodu, je zabranjeno.
Nedavni incident u kojem je strani turist skočio sa Starog mosta bez dozvole izazvao je burne reakcije lokalne zajednice. Nakon skoka, turista su verbalno i fizički napali prisutni građani, što je dodatno naglasilo važnost pridržavanja lokalnih pravila i sigurnosnih mjera .
Iako na državnoj razini ne postoji specifičan zakon koji zabranjuje skakanje s mostova, lokalne vlasti i organizacije, poput Kluba skakača u vodu ”Mostari”, postavile su jasna pravila kako bi osigurale sigurnost svih sudionika i očuvale tradiciju skakanja s mosta, prenosi Bljesak.info