Region

Srbija: Studenti optuženi za rušenje ustavnog poretka pušteni na slobodu

Srbijanski studenti koji su uhićeni tijekom prosvjedna u Beogradu zbog navodnog rušenje ustavnog poretka te ometanja policije na dužnosti u utorak su pušteni na slobodu, objavili su na društvenim mrežama studenti Pravnog fakulteta u blokadi.

FOTO: STUDENTI U BLOKADI
FOTO: STUDENTI U BLOKADI

U nedjelju su srbijanski studenti i građani započeli blokade u znak prosvjeda zbog uhićenja osmero studenata, a policija je razbila blokade u ponedjeljak bez fizičke prisile, Istodobno na društvenim mrežama proširila se snimka na kojoj se četiri policijska kombija, tzv. “marice”, u formaciji zalijeću na prosvjednike velikom brzinom primoravajući ih da bježe sa ulice.

Beogradsko Više javno tužiteljstvo priopćilo je danas da će uložiti žalbe na odluku Višeg suda kojom je ukinut pritvor za osmero studenata te zatražiti pritvor jer tvrda kako postoji mogućnost da studenti osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka u kratkom vremenskom razdoblju ponove spomenuto kazneno djelo.

Istodobno pomoćnik direktora policije Željko Brkić kazao je u utorak da je policija tijekom noći legitimirala 437 osoba, privela 44 osobe i to 38 za prekršaj i šest osoba za kazneno djelo.

“Mi imamo situaciju da se određeni broj osoba okupi na jednoj lokaciji, izvrši blokadu, a dolaskom policijskih službenika na blokirano mjesto i izdavanja upozorenja te osobe se pomjere na drugu lokaciju”, kazao je Brkić za Radio-televiziju Srbije te dodao kako policija primjenjuje prinudu i odgovara na nasilje onih koji su na jedan bezobziran način pokušali ugroziti živote policijskih službenika.

Građanski neposluh, na koji je pozvao studentski pokret s masovnog prosvjeda u subotu u Beogradu, uz zahtjev za raspisivanje prijevremenih izbora, nastavio se i u utorak kada su studenti postavili kontejnere ispred Pravnog fakulteta ali su kontejneri tokom jutra uklonjeni.

Strategija prosvjednika je da se tzv. “disperziranim blokadama” nadmudruju s policijom koja ih primorava da se sklone s prometnica. Kad policija i komunalci uklone barikade, studenti i građani ih ponovno vrate, mijenjaju lokaciju ili počinju neprestano naizmjence i bez prekida prelaziti obližnje pješačke prijelaze, zaustavljajući tako promet.

Studentski pokret organizira diljem Srbije protuvladine prosvjede nakon nesreće 1. studenog prošle godine na željezničkom kolodvoru u Novo Sadu kojima se traži politička i kaznena odgovornost za loše izvedene radove u nedavnoj rekonstrukciji kolodvora a kojima su nedavno dodali i zahtjev za raspisivanje prijevremenih izbora.

Srbijanska vlast prosvjede koje od studenog prošle godine predvode studenti naziva “obojenom revolucijom”, a studente, društvene skupine koje ih podržavaju i oporbu naziva “blokaderima”, “teroristima” i “fašistima”.

Iz Europske unije u ponedjeljak je priopćeno kako pozorno prate događaje u Srbiji te da osuđuju svaki čin mržnje i nasilja, upozorivši da intervencija policije mora biti proporcionalna i usklađena s temeljnim ljudskim pravima.