Kazao je da je od poteza Dodika opasnije za Bosnu i Hercegovinu izjava člana državnog predsjedništva Denisa Bećirovića koji je, po njemu, optužio američku administraciju za korupciju, piše N1.
Sutra još jedna hitna sjednica Predstavničkog doma. Na dnevnom redu Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o javnim nabavkama, ali i Prijedlog zakona o Sudu Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Predrag Kojović. Kako ćete vi glasati o ovom zakonu?
Iznenađenje je za nas, kad ne postoji konsenzus o zakonu o Sudu BiH, da nam dođe prijedlog od jednog do srpskih poslanika, dakle od Kojovića. Mislim da ovakav prijedlog neće dobiti većinu, tj. za njega neće glasati srpski poslanici.
U Domu naroda prekosutra bi se trebalo raspravljati također o zakonu o Sudu BiH, čiji je predlagač HDZ-ova Marina Pendeš, a koji predviđa da sjedište Apelacionog vijeća tog suda bude u Istočnom Sarajevu. Je li ovaj zakon osuđen na propast, s obzirom na ranije stavove vladajućih iz RS-a, koji insistiraju da apelaciono odjeljenje bude u Banjaluci?
Aposlutno da. Ovako značajni zakoni trebaju imati širi konsenzus. Mislim da ne treba da se ovako donose, u hitnim procedurama, da se lome preko koljena. Neću glasati za ovaj prijedlog.
Možda nova koalicija izglasa ove zakone?
Što se tiče te nove koalicije – desetorke, dvanaestorke ili kako se naziva – izabrali su Babalja za poslanika jednog od kolegija. Ne želim kazati da je nešto nemoguće, ali su poslanici iz RS-a protiv tog zakona o Sudu BiH.
Šta je sa evropski putem?
Ja sam iskreno vjerovao u evropski put i smatrao sam da postoji inicijativa i volja. Očito da postoje stranke sa sjedištem u Sarajevu koje ne žele iskreno partnerstvo nego žele međunarodni intervencionizam. Ne žele da rade za dobrobit Bosne i Hercegovine.
Predsjedavate parlamentarnom Komisijom za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije. Zašto se toliko kasnilo sa odlukom o raspisivanju konkursa za izbor novog direktora ove agencije?
Onog trenutka kad smo dobili odluku zakazali smo sjednicu, ali nije bilo kvoruma. U svjetlu promjene većine, nakon toga je ponovo zakazana i održana sjednica, te je raspisan konkurs. Misli da se ovdje nije toliko dugo čekalo kao što se čeka na imenovanje novog ministra sigurnosti BiH.
Koliko je dugo ova agencija bez direktora?
Možda pet ili šest mjeseci, ali imaju zamjenici. Drugo je pitanje treba li nam ova agencija i radi li išta?
Jeste li vi, Sredoje Nović i Goran Orašanin blokirali rad Komisije prethodnih mjeseci?
To je potpuna glupost. Zakazao sam sjednicu, ali iz objektivnih razloga nisam mogao doći. Bošnjacima pripada mjesto direktora.
Kriza vlasti u BiH iz dana u dan sve je veća. Kako očekujete da će se okončati? Hoće li status kvo, kakav je danas, potrajati sve do izbora naredne godine?
Sve više sam ubjeđen da će potrajati status kvo jer nema dogovora među političkim strankama. “Trojka” je izgubila kompas u svojoj mržnji i inferiornosti prema Dodiku. Pokazali su jednu političku nezrelost i prokockali šansu da BiH donese bitne zakone.
Potpisan sporazum između opozicije iz RS-a i stranaka “Trojke” nazvan “Platforma”. Može li opozicija pomrsiti konce vladajućima u entitetu, s obzirom na podršku stranaka iz Federacije?
Opozicija nije dobila podršku građana i oni su gubitnici. Vidimo, za sada, da HDZ nije potpisao tu “Platformu”. Šta onda imamo? I da se napravi neka većina mislim da im odluke neće imati nikakvu snagu.
Već više od dva mjeseca na snazi je potjernica za entitetskim predsjednikom Miloradom Dodikom, premijerom Radovanom viškovićem, te šefom stranke čiji ste član, predsjednikom NSRS-a Nenadom Stevandićem. Je li za očekivati da će oni u jednom trenutku biti privedeni?
Dok god ovi procesi budu politički ne trebaju biti procesuirani. Interpolo je dao kvalifikaciju da se ovdje radi o političkim procesima. Samo je poljuljano povjerenje građana u pravosudni sistem. Jedini izlaz iz krize je da Tužilaštvo obustavi istrage.
Sa posebne sjednice NSRS-a prošle sedmice Dodik je ponudi da visoki predstavnik Schmidt povuče svoje zakone, pa će onda i RS svoje. Postavlja li se ovim on iznad Narodne skupštine?
Predsjednik RS-a je i predsjednik najveće političke stranke i on formalno upravlja procesima. On može govoriti u svoje ime jer njegova stranka ima većinu u NSRS-u. On je dovoljno pragmatičan.
Obratio se Dodik ponovo i novoj američkoj administraciji, ponudio joj strateške minerale u zamjenu za političku podršku. Je li i to izlaženje iz okvira nadležnosti, koje kao entitetski predsjednik ima?
Nisam siguran da je ponudio minerale. Jedino se može nuditi saradnja Trumpovoj administraciji. Oni su jasno rekli da se više neće nametati odluke. Sigurno da se ne mogu davati bilo kakva rudna bogatstva za političke ustupke. Mislim da je opasnija po BiH poruka Denisa Bećirovića koji je kazao da političari iz RS-a i Srbije koriste korupciju da plaćaju za sastanke sa američkom administracijom. Nije on ovom izjavom optužio Cvijanović ili Đurića nego je optužio najviše američke političare da su korumpirani i spremni za novac da pregovaraju sa srpskim političarima.