Region

Apostolović: Srbiji je mjesto u EU, ali treba maksimalno ubrzati unutarnje reforme

Vrata Europske unije (EU) otvorena su Srbiji ali je važno da Srbija usvoji medijske zakone, izabere nove članove Vijeća za elektroničke medije i uskladi najmanje 60 posto vanjsku politiku s politikom EU kako bi otvorila poglavlje 3, kazao je veleposlanik Srbije pri EU Danijel Apostolović  

FOTO: EPA/ OLIVIER MATTHYS
FOTO: EPA/ OLIVIER MATTHYS
arhiva

Govoreći o nedavnom posjetu visokih europskih dužnosnika Srbiji, Apostolovići je gostujući na Radio televiziji Srbije kazao kako su glavne poruke da je Srbiji mjesto u EU, ali da treba maksimalno ubrzati unutarnje reforme “kako bi iskoristila ovaj izuzetno povoljan trenutak za proces proširenja”. 

Povjerenica Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Kaja Kalas kazala je prošlog tjedna tijekom posjeta Srbiji da članstvo u Uniji “ostaje strateški cilj Srbije”, ali je potrebno vidjeti akcije koje te riječi i dokazuju. 

Reforme su način na koji će Srbija napredovati na europskom putu. Nema prečica, a koraci su jasni – sloboda medija, borba protiv korupcije i izborna reforma, rekla je Kalas. 

“Pretpostavljate da je sugovornicima iz Bruxellesa bilo važno čuti da će Srbija biti konstruktivan partner u dijalogu o normalizaciji odnosa s Prištinom i kako ćemo u idućem razdoblju u značajnijoj mjeri početi usklađivati vanjsku politiku sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom  politikom EU”, rekao je Apostolović. 

Također i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić tvrdi da je Srbija predana svom planu za pridruživanje Europskoj uniji te da želi ubrzati svoje europske integracije i otvoriti više pregovaračkih poglavlja s blokom, a poglavlje 3 čim prije.  Poruku o kašnjenju otvaranja poglavlja 3, Beograd je dobio i početkom svibnja, kada su izvori u Bruxellesu dopisniku RTS-a kao glavne razloge naveli izostanak ključnih reformi, političku i društvenu krizu u zemlji i odnos prema Rusiji, te bliskost s Moskvom.  Srbija se već mjesecima, od pogibije 16 ljudi u padu nadstrešnice na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu 1. studenog prošle godine, suočava s društvenom i političkom krizom i valom studentskih i građanskih prosvjeda.