U sklopu višednevnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a u Daytonu u SAD-u upriličeno je i obilježavanje 30. godišnjice sporazuma kojim je nakon pregovora vođenih upravo u tom američkom gradu 1995. godine okončan troipogodišnji rat u BiH. Sada se BiH suočava s krizom bez presedana koja traje već mjesecima.
Političko rukovodstvo Republike Srpske donijelo je seriju zakon kojima pokušava zabraniti rad državnog pravosuđa na području tog bh. entiteta u Bosni i Hercegovini, pošto je predsjednik RS-a Milorad Dodik osuđen, nepravosnažno, na godinu zatvora i šestogodišnju političku suspenziju zbog nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika međunarodne zajednice.
“Nemam prijatelje ili neprijatelj među trojkom u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine. Ali, moramo biti oštri prema njima. Ne možete izvoziti svoje probleme u ostatak Balkana, Evropu ili NATO savez. Oni moraju sami preuzeti brigu o svojoj zemlji i kada neki od njih imaju problema zbog toga što je visoki predstavnik još tamo, ili što je Daytonski sporazum još tamo, nije to zbog toga što vi ili ja to volimo, nego je zato što oni ne vladaju svojom zemljom”, rekao je Rutte i dodao:
“Naravno da ćemo im pomoći, vi ćete pomoći, svi ćemo pomoći. EUFOR je tamo, KFOR je na Kosovu. Mi smo svi garanti mira. Ne možemo prihvatiti nikakvo raspadanje zemlje. To je neprihvatljivo za NATO i za bilo koga drugog.”,
Rutte je izrazio nadu da će doći vrijeme kada će Bosna i Hercegovina biti “kao i ostale balkanske zemlje, kao evropske države, kao Amerika ili Kanada”.
Prema Rutteu, “prošle noći, na večeri, vidjeli smo da se može mirno argumentirati o Daytonskom sporazumu”.
“Oni se ne tuku bukvalno između sebe i sada ih trebamo gurnuti u položaj kolektivnog liderstva. To je zapravo, u temelju, bila moja poruka kada sam bio u martu u Sarajevu. Rekao sam: ‚Molim vas počnite upravljati svojom zemljom‚. Volio bih da budem izvan toga”, rekao je Rutte.