Namjena programa je ispitivanje zaraznih bolesti bruceloze, tuberkuloze i enzootske leukoze goveda, te uz ostalo, ispitivanje uzoraka krvi životinja i kopitara na infektivnu anemiju konja, kao i službenih uzoraka na prisutnost salmonele kod žive peradi. Namijenjen je i ispitivanju u slučaju pojave bolesti zoonotičnog karaktera i drugih bolesti koje se sporadično javljaju, a čija pojava može značajno uticati na zdravlje životinja ili imati značajne ekonomske posljedice. Također, ovaj program je namijenjen i za ispitivanje na američku gnjiloću pčelinjeg legla (AGPL), te nadoknada štete za uginule ili neškodljivo uklonjene životinje, navedeno je iz Vlade FBiH.
Također, program je namijenjen i za provođenje mjera dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije na zaraženim imanjima i transportnim sredstvima, te edukaciju vlasnika životinja i dodatno obrazovanje doktora veterinarske medicine putem savjetovanja i seminara.
Svrha programa je i praćenje zdravstvene ispravnosti hrane životinjskog porijekla u odobrenim i registrovanim objektima, te provođenje odobrenih programa i planova čijom provedbom će se dobiti detaljnije informacije o prisutnosti uzročnika bolesti životinja i omogućiti blagovremeno poduzimanje mjera sprječavanja njihovog širenja.
Korisnici programa su veterinarske stanice i ustanove koje prema Zakonu o veterinarstvu provode veterinarsku djelatnost, te vlasnici neškodljivo uklonjenih životinja.
Za realizaciju odluke zadužena su federalna ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, te finansija, svako u okviru svoje nadležnosti.
Vlada Federacije BiH je jednoglasno prihvatila zahtjev za finansijsku podršku Organizacionog odbora za obilježavanju 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a“ Srebrenica u iznosu od 50.000 KM. Ova sredstva namijenjena su za troškove programskih aktivnosti koji će se finansirati putem Fondacije za obilježavanje 11. jula 1995. godine, godišnjice genocida.
Riječ je o provedbi ranijeg zaključka Vlade Federacije BiH kojim se osiguravaju dodatna sredstva u iznosu od 50.000 KM iz budžeta FBiH za 2025. godinu za direktnu podršku Organizacionom odboru za programske aktivnosti.
Prihvaćen je i zahtjev Organizacionog odbora za pomoć u organizaciji i realizaciji obilježavanja 11. jula 1995. godine, 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima „Sigurne zone UN-a” Srebrenica, kao i programskih aktivnosti u održavanju dvodnevne konferencije, a riječ je o stručnoj i tehničkoj podršci i ljudskim resursima, a u skladu sa iskazanim potrebama Organizacionog odbora.
Vlada Federacije BiH prethodno je dala saglasnost Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica za sklapanje sporazuma o saradnji sa Memorijalnim centrom Srebrenica – Potočari, Spomen obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, radi podrške Programu obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, u iznosu od 500.000 KM. Ovaj sporazum potpisan je početkom maja ove godine.
Inače, 30. godišnjica nosi poseban značaj, ne samo za Bosnu i Hercegovinu, već i za međunarodnu zajednicu, naročito nakon usvajanja Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.