Riječ je, naime, o Bahbahovom prijedlogu koji je bio zasnovan na tzv. “Witkoffovom planu”, koji je razvio američki izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff. Prema tome, planirano je da polovina izraelskih talaca bila bi oslobođena prvog dana, a ostatak ukoliko se postigne trajni prekid vatre. Bahbahov prijedlog predviđao je prekid vatre u trajanju od 60 dana, tokom kojeg bi deset živih talaca bilo oslobođeno u dvije faze.
Međutim, izraelski zvaničnici u ponedjeljak su odbacili navode iz Libana da je država pristala na novi prijedlog o prekidu vatre i razmjeni talaca s Hamasom. Kako je za medije izjavio visoki izraelski zvaničnik, “prijedlog koji je Izrael primio ne može prihvatiti nijedna odgovorna vlada“, dodavši da “Hamas postavlja nemoguće uslove koji znače potpuni neuspjeh u ostvarivanju ratnih ciljeva i nemogućnost oslobađanja talaca“.
Sličan stav zauzela je i glavna organizacija koja predstavlja porodice talaca, koja smatra da ponuđeni dogovor ne uključuje povratak svih zarobljenih niti osigurava kraj rata.
Prijedlog: 70 dana primirja, 10 živih talaca, 1.000 kamiona pomoći dnevno
Prema navodima libanskog medija Al-Mayadeen, bliskog Hezbollahu, Izrael je navodno načelno pristao na nacrt koji predviđa primirje u trajanju od oko 70 dana, uz oslobađanje 10 živih talaca u dvije faze — pet prvog dana, pet sedmog. Prijedlog predstavlja proširenu verziju tzv. Witkoffovog okvira, koji je predviđao kraći prekid vatre s jednakim brojem oslobođenih.
Nacrt predviđa da Hamas i druge terorističke grupe obustave sve neprijateljske aktivnosti protiv Izraela, uključujući proizvodnju, krijumčarenje i upotrebu oružja. Također se traži da dnevno u Gazu ulazi 1.000 kamiona humanitarne pomoći.
Tokom tog perioda, predviđeni su pregovori o okončanju rata, uspostavljanju tehničke vlade koja bi preuzela upravljanje Gazom te određivanju puta ka trajnom rješenju sukoba. Sjedinjene Američke Države bile bi garant da će se primirje provoditi dok god se pregovori vode u dobroj vjeri.
Prema izvorima, Hamas je u početku predložio 90 dana primirja i oslobađanje pet živih i pet mrtvih talaca, ali je uz posredovanje SAD-a taj prijedlog preformulisan na 70 dana. Izrael je, navodno, prihvatio broj talaca i predloženi raspored.
Witkoff, Bahbah i Trump u igri
Razgovori su, prema izvještajima, vođeni uz posredovanje američkog diplomate Stevea Witkoffa i palestinsko-američkog biznismena Bishare Bahbaha, koji su prethodno igrali ključnu ulogu u oslobađanju američko-izraelskog taoca Edana Alexandera ranije ovog mjeseca. Posrednici su, prema saznanjima, čekali službeni odgovor izraelske strane.
Arapski medij Sky News Arabia, pozivajući se na neimenovane izvore, objavio je da bi predsjednik SAD-a Donald Trump mogao u narednim danima objaviti postizanje dogovora. Sam Trump je u nedjelju dao izjavu u kojoj je govorio o napretku i u vezi s Gazom.
“Ostvaren je stvarni napredak tokom vrlo dobrih razgovora. Isto tako sa Hamasom oko Gaze. SAD pokušava zaustaviti sukobe i s Hamasom i s Izraelom. Razgovarali smo s njima i želimo vidjeti možemo li zaustaviti cijelu tu situaciju“, poručio je Trump prije nego se ukrcao u Air Force One.
Također, važno je istaći da se u izvještaju također navodi da prijedlog uključuje izraelsku obavezu da tokom perioda prekida vatre pregovara o okončanju rata i to uz lične garancije Trumpa.
Alternativni prijedlozi i protivljenje iz Izraela
Egipatski kanal Al-Rad također je izvijestio o napretku u pregovorima u Dohi. Prema njihovim izvorima, razmatra se primirje od 60 dana, uz oslobađanje 10 živih talaca i predaju tijela još 16. Hamas bi zauzvrat zahtijevao oslobađanje svih palestinskih zatvorenika uhapšenih u Gazi, bez obzira na to da li su uhapšeni prije ili poslije 7. oktobra 2023. godine.
Međutim, izraelska javnost i porodice talaca ne odobravaju djelimična rješenja. Forum za taoce i nestale osobe poručio je da je ovo “ponovo isti opasan koncept koji teži nastavku rata po svaku cijenu, bez svrhe“. Istaknuto je da su parcijalni dogovori gubitak za Izrael koji se može i mora izbjeći.
“Jedino prihvatljivo rješenje je sveobuhvatan dogovor koji će vratiti svih 58 talaca i okončati rat”.
Netanyahu odlučan, Gaza na rubu gladi
Premijer Benjamin Netanyahu ostaje pri stavu da rat neće stati dok ne budu ispunjeni svi ciljevi: uništenje Hamasa, rušenje njegove vlasti i oslobađanje talaca. Hamas odbacuje sve izraelske zahtjeve – protjerivanje lidera, polaganje oružja i isključenje iz buduće vlasti Gaze.
Prošle sedmice Netanyahu je povukao izraelski pregovarački tim iz Dohe, navodeći da Hamas odbija prihvatiti Witkoffov prijedlog o kratkoročnom primirju u zamjenu za oslobađanje polovine živih talaca.
U međuvremenu, Izrael je pod sve većim međunarodnim pritiskom, uključujući i onaj iz Washingtona, da poveća isporuke pomoći Gazi. Nakon obustave početkom marta, tek prošle sedmice dozvoljen je ograničen ulazak pomoći. Humanitarni stručnjaci upozoravaju na visoki rizik od gladi u Gazi, a i SAD izražava ozbiljnu zabrinutost.
U ponedjeljak je pokrenut novi sistem distribucije pomoći, ali se suočava s logističkim i sigurnosnim izazovima.
58 talaca i dalje u rukama terorističkih grupa
Terorističke grupe u Pojasu Gaze i dalje drže 58 talaca – 57 otetih 7. oktobra 2023. godine, kada je Hamas predvodio krvavi napad na jug Izraela u kojem je ubijeno 1.200 ljudi, većinom civila. Među taocima se nalaze tijela najmanje 35 osoba za koje je izraelska vojska potvrdila smrt, dok se za 20 vjeruje da su još živi. Zvaničnici navode da postoje ozbiljne zabrinutosti i za još troje talaca, a u Gazi se i dalje nalazi tijelo izraelskog vojnika ubijenog 2014. godine, prenosi Times of Israel.