Svijet

Merkel kritikovala NJEMAČKU VLADU: "Ako se ovako nastavi, mogli bismo da svjedočimo raspadu Evrope"

Merkelina politika otvorenih vrata iz 2015. godine naišla je na oštre kritike kada je tokom migrantske krize u Njemačku ušlo više od milion izbjeglica.

FOTO: EPA-EFE/JOHN MACDOUGALL/POOL
FOTO: EPA-EFE/JOHN MACDOUGALL/POOL
arhiva

Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da bi pooštravanje migracione i granične politike na nacionalnom nivou moglo ozbiljno ugroziti opstanak Evropske unije, komentarišući najnovije poteze Berlina kojima se ograničava priliv tražilaca azila.

Merkel je upozorenje iznijela prošle nedjelje na događaju “Foruma jugozapadne štampe” u njemačkom gradu Noj-Ulmu, gdje je promovisala svoje memoare pod nazivom Sloboda.

“Ne vjerujem da možemo odlučno da se borimo protiv ilegalne migracije na njemačko-austrijskoj ili njemačko-poljskog granici… Uvijek sam bila za evropska rješenja”, izjavila je Merkel, komentarišući mjere koje je nedavno usvojio kabinet kancelara Fridriha Merca.

Nove mjere, koje je početkom maja predstavio ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Dobrindt, zabranjuju podnošenje zahtjeva za azil na svim kopnenim granicama Nemačke. Reč je o naglom zaokretu u odnosu na otvorenu politiku iz 2015. godine koju je tada sprovodila upravo Merkel. Izuzeci se prave samo za djecu, trudnice i druge ranjive kategorije.

Merkel je ocjenila da ovakva odluka dovodi u pitanje slobodu kretanja unutar EU i stabilnost Šengen zone, koja omogućava putovanje bez viza u većini država članica.

“Ako se ovakva praksa nastavi, mogli bismo da svjedočimo raspadu Evrope”, upozorila je bivša kancelarka.

Merkelina politika otvorenih vrata iz 2015. godine naišla je na oštre kritike kada je tokom migrantske krize u Njemačku ušlo više od milion izbjeglica. Danas, Njemačka i dalje ostaje glavna destinacija za tražioce azila unutar EU – samo tokom 2023. godine podnijeto je više od 237.000 zahtjeva, što je četvrtina ukupnog broja na nivou Unije.

Aktuelni kancelar Fridrih Merc obećao je pooštravanje kontrole granica u kampanji pred vanredne februarske izbore, u trenutku kada je desničarska Alternativa za Nemačku (AfD) bilježila snažan rast podrške zbog svoje antiimigracione politike.

Iako je AfD osvojila drugo mjesto sa 20,8% glasova, sve vodeće partije odbile su da s njom uđu u koalicione pregovore. Početkom maja, njemačka služba unutrašnje bezbjednosti (BfV) zvanično je označila AfD kao “potvrđeno ekstremističku organizaciju”. Ova klasifikacija je privremeno suspendovana nakon pravnih prigovora i javnog pritiska, ali visoki zvaničnici vladajuće koalicije i dalje traže pravni osnov za moguće zabranu te partije, prenosi Alo.

Policija je početkom ove nedjelje upozorila da bi nove mjere mogle da se sprovode još “samo nekoliko nedjelja” uprkos tome što je vlada rasporedila dodatnih 3.000 službenika kako bi pomogla postojećim snagama na granici, kojih je trenutno oko 11.000.