Region

Dubravka iz Samobora dobija platu da čuva unuka: Sve je počelo jer nije bilo mjesta u vrtiću, a za to dobije dobru naknadu

Samobor, koji se nalazi u blizini Zagreba, postao je prvi grad u Hrvatskoj koji sprovodi program "Servis baka i deka", u okviru kojeg se za čuvanje djeteta isplaćuje 360 eura mjesečno po djetetu.

FOTO:  BILJANA VUČKOVIĆ / RINGIER
FOTO: BILJANA VUČKOVIĆ / RINGIER

Ova inicijativa omogućava bakama i dekama da dopune svoje penzije, ali vlasti se nadaju i da će podstaći porodične veze i smanjiti socijalnu izolaciju u društvu koje ubrzano stari.

– Prednosti su višestruke. Penzije su prilično niske, a roditeljima je ponekad teško da pronađu odgovarajuću brigu za djecu. Željeli smo da roditeljima damo mogućnost izbora kada je u pitanju briga o njihovoj djeci – kaže gradonačelnica Samobora Petra Škrobot za AFP.

U Hrvatskoj većina žena koristi 12 mjeseci porodiljskog odsustva, dok je državna briga o djeci dostupna od šestog mjeseca starosti do upisa u osnovnu školu sa šest godina. Međutim, nema dovoljno mjesta u vrtićima, koji su u nadležnosti lokalnih vlasti, pa svake godine više hiljada djece ostane neupisano.

Problem je naročito izražen u velikim gradovima, posebno u Zagrebu, gdje se mnogi zaposleni roditelji suočavaju s izborom da sami plaćaju privatni vrtić ili dadilju – ili da zatraže pomoć od svojih roditelja.

“Servis baka i deka” namenjen je djeci do četvrte godine

Program “Servis baka i deka”, koji se bazira na sličnom modelu iz Švedske, namenjen je djeci do četvrte godine starosti.

Bake i deke mogu da se prijavljuju svakog mjeseca, a mjera je uvedena krajem marta. Do sada je stiglo 28 prijava.

“Dobijamo dodatni novac što dobro dođe jer su penzije niske”

Jedna od prvih korisnica programa bila je Dubravka Koletić (60), koja je inicijativu ocijenila kao veoma pozitivnu i za bake i deke i za unuke.

– Dobijamo dodatni novac, što dobro dođe jer su penzije niske, i provodimo mnogo vremena sa unucima – rekla je za AFP dok se igrala sa svojim osamnaestomesečnim unukom Viktorom u parku.

Prosečna penzija – 550 eura

Prosečna penzija u Hrvatskoj iznosi oko 550 eura mjesečno.

“Takođe, još više se zbližavamo”, dodala je Koletić.

Njena kćerka, Danijela Koletić, takođe je zadovoljna, iako Viktor nije dobio mjesto u javnom vrtiću.

“Ovo je zaista sjajno, lakše je ostaviti tako malo djete nekome kome vjeruješ, a Viktor i njegova baka će dodatno produbiti svoju vezu”, rekla je 41-godišnja ekonomistkinja, majka troje djece.

Samobor – grad od 37.000 stanovnika

Samobor, grad sa oko 37.000 stanovnika, ima dva vrtića sa više manjih objekata koji zbrinjavaju više od 1.300 djece.

Ipak, prošle godine više od 100 djece nije upisano, posebno onih mlađih od 18 meseci.

Josipa Milaković, direktorka vrtića Grigor Vitez, nazvala je ovu inicijativu “pomoći roditeljima u zbrinjavanju najmlađih u porodičnom okruženju”.

Gradonačelnica Škrobot kaže da su joj se već javljali predstavnici drugih gradova iz cijele Hrvatske koji su zainteresovani za sprovođenje sličnog programa.

Hrvatska, članica Evropske unije sa 3,8 miliona stanovnika, suočava se sa ozbiljnom demografskom krizom: niskim natalitetom, starenjem populacije i emigracijom. Prema procenama UN-a, do kraja vijeka broj stanovnika mogao bi pasti na samo 2,5 miliona.

Samobor, međutim, odskače od trenda — populacija raste, naročito među mladim porodicama koje žele mirniji život u blizini Zagreba.

Prošle godine broj upisanih prvačića bio je iznad prosjeka, dok se broj učenika u ostatku zemlje smanjivao. (AFP)