Politika

Delegacije BiH, Hrvatske i Srbije posjetile mjesto potpisivanja Dejtonskog sporazuma

Delegacije iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, zajedno s ostalim učesnicima NATO-ove Parlamentarne skupštine, posjetile su vojnu bazu Wright-Patterson, simbolično mjesto gdje je prije tri decenije sklopljen Dejtonski mirovni sporazum.

FOTO: DAYTON DAILY NEWS
FOTO: DAYTON DAILY NEWS

Tokom obilaska, zadržali su se u hotelu i konferencijskom centru Richard Holbrooke Hope, smještenom unutar baze, u istoj prostoriji u kojoj je 1995. godine, nakon tromjesečnih pregovora, postignut dogovor o okončanju rata u Bosni i Hercegovini.

Uprkos kratkom roku od svega 13 dana za pripremu dolaska međunarodnih delegacija, vojni inženjeri su uspjeli u nevjerovatno kratkom vremenu, za samo četiri dana, postaviti više od kilometar ograde, izgraditi luksuzne apartmane za visoke zvanice i formirati operativno središte unutar same baze.

Tehničku podršku činili su stotine telefonskih linija, faks uređaji, fotokopir aparati, te ono što je tada bilo prava rijetkost – mobilni telefoni i računari.

Prema riječima Toma Shoupa, zamjenika direktora građevinskog sektora 88. krila, posao koji bi inače trajao dva mjeseca, izveden je za manje od 14 dana, što je istaknuto i u službenom osvrtu AFMC-a.

Američki kongresmen Mike Turner, bivši predsjedavajući NATO Parlamentarne skupštine, a sada potpredsjednik njenog odbora za odbranu i sigurnost, izjavio je da ova posjeta predstavlja vrhunac svečanosti posvećenih mirovnim pregovorima. Obraćajući se delegatima u hotelu Hope, naglasio je važnost očuvanja mira, ali i nastavka borbe za demokratske vrijednosti.

“Odlazimo s obnovljenom sviješću o važnosti borbe protiv autoritarizma i korupcije, te posvećenošću izgradnji demokratskih institucija”, poručio je Turner, koji je tokom potpisivanja sporazuma obavljao funkciju gradonačelnika Dejtona.

General-pukovnica Linda Hurry, zamjenica komandanta Zapovjedništva za materijal Američkog ratnog zrakoplovstva, istakla je da su Dejtonski pregovori bili presudni trenutak u savremenoj historiji. Pohvalila je kako su baza i lokalna zajednica omogućile prostor za dijalog i postizanje mira, realizujući viziju tadašnjeg predsjednika Billa Clintona.

Ray Ortensie, arhivista u AFMC-u, prisjetio se kako je početni dokument američkog State Departmenta, prvobitno sastavljen na desetak stranica, ubrzo prerastao u obimniji nacrt od pedeset strana.

Bivši komandant 88. krila, penzionisani pukovnik Robbie Robinson, prisjetio se intenziteta tih dana: “Tada smo pokazali šta znači raditi danonoćno, svih sedam dana u sedmici”, prenosi Dayton Daily News.

Program posjete nastavljen je planiranom večernjom posjetom Nacionalnom muzeju Ratnog zrakoplovstva SAD-a, gdje je bio predviđen koncert sarajevskog orkestra, piše N1.