Region

Kontradiktorni Grlić Radman: "Bh. lideri se moraju sami dogovoriti", pa govor o "pravima Hrvata"

Hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman na zasjedanju parlamentarne skupštine NATO-a u američkom Daytonu kazao je kako su "prava Hrvata u BiH ugrožena zbog njihove diskriminacije u izbornom procesu pozvavši na otklanjanje te anomalije kako bi se odnosi u BiH stabilizirali".

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Hrvatima u BiH, mišljenja je on, nisu osigurana njihova legitimna prava, a kao “dokaz” tome naveo je da “čak četiri puta nisu bili u prilici izabrati svog člana Predsjedništva BiH, unatoč presudi Ustavnog suda kojom je to zatraženo”, piše HINA.

Zasluge za kraj rata i Dayton

On je kazao kako je Hrvatska bila među prvima koji su priznali BiH kao nezavisnu i suverenu državu, pružila joj je podršku u borbi protiv velikosrpske agresije te pružila utočište za više od milion izbjeglica i prognanika.

On je također dao zasluge Hrvatskoj i za kraj rata u našoj zemlji, tačnije za početak mirovnih pregovora i potpisivanja Daytonskog sporazuma jer je “svojim angažiranjem pomogla preokrenuti tok rata”.

“Daytonski se sporazum nikada ne bi dogodio bez Hrvatske i to je istina o Daytonu”, kazao je šef hrvatske diplomatije.

Pročitajte još

No također smatra kako mir uspostavljen 1995. godine nije donio očekivanu stabilnost niti pomirenje u BiH koja se sada suočava s “izazovima separatizma ali i unitarizma koji su uzročnici stalnih kriza”.

Bh. lideri moraju sami postići dogovor?

Grlić Radman je kazao kako je duh Daytonskog sporazuma značio je da će svaki narod moći birati svoje legitimne predstavnike u vlasti, a Hrvati to nisu u prilici.

“Legitimnost proistječe iz povjerenja zajednice a nije stvar matematičke većine drugih”, kazao je Grlić Radman aludirajući na izbor člana Predsjedništva BiH Željka Komšića kazavši kako je u Predsjedništvo BiH zahvaljujući glasovima Bošnjaka.

Smatra i kako su građanski i unitaristički model ustroja BiH samo krinke za prevlast političke dominacije većinskog naroda.

Model federalizma on smatra pravim odgovorom na “izazove separatizma i unitarizma” te je poručio i kako “intervencionistički eksperimenti” neće donijeti dobro BiH jer BiH zemlja i njeni lideri moraju “sami postići dogovor i naći način kako održati osjetljivu ravnotežu između tri etničke zajednice”, što je u kontradikciji sa njegovim obraćanjem u kojem upravo on, hrvatski zvaničnik, govori o BiH.

“Akcije bez potrebnog razumijevanja mogu samo prouzrokovati nove probleme”, zaključio je Grlić Radman na konferenciji u Daytonu.