Cilj lokalne inicijative je otvaranje prostora za slobodan, kreativan i edukativan dijalog o menstruaciji, njenom značaju, društvenom tretmanu i ličnim iskustvima.
Organizatori ističu kako kroz konkurs žele da ohrabre izražavanje emocija, stavova i iskustava putem poezije te pozivaju sve zainteresovane autore i autorice, amatere i objavljene pjesnike, da učestvuju u konkursu i svojim stihovima doprinesu rušenju tabua o menstruaciji.
Tema konkursa je “Menstruacija: prokletstvo ili supermoć?“.
“Pozivamo Vas da kroz stihove podijelite svoja lična iskustva vezana za menstruaciju, izazove s kojima se suočavate, društvene norme i pritiske, emocije, borbe, spoznaje i snagu. Poezija može biti pisana u bilo kojoj formi i stilu – sloboda izraza je potpuno vaša”, poručuju iz Centra “Hera”.
Konkurs je otvoren za sve osobe starije od 15 godina, sa teritorije BiH, a tema pjesme mora se odnositi na menstruaciju – bilo kroz lični, društveni, simbolički ili emocionalni pristup.
Jedan autor može da dostavi maksimalno dvije pjesme, a broj stihova unutar jedne pjesme je maksimalno 15.
Pjesme moraju biti autorske i prethodno neobjavljene, a organizatori napominju kako nije dozvoljen uvredljiv, diskriminatoran ili neprimjeren sadržaj.

Pjesme se šalju u Word ili PDF formatu na e-mail adresu: [email protected] sa naznakom “Za pjesnički konkurs”.
Prijava treba da sadrži ime i prezime autora/autorice, datum rođenja, kontakt telefon i e-mail adresu.
Rok za dostavu radova je 1. juni do 16 sati.
Organizatori konkursa će odabrati 15 pjesama koje će biti uvrštene u bilten, a obavijest o izboru pjesama autori(ce) će dobiti maksimalno 7 dana od dana zvaršetka konkursa.
Izabrane pjesme bit će objavljene u digitalnom i štampanom biltenu pod nazivom: „Menstruacija: prokletstvo ili supermoć?“
Odabrani autori/autorice će imati priliku da učestvuju na javnom čitanju poezije, online promocijama, te medijskoj kampanji projekta.
Inicijativa “Menstruacija nije tabu tema“ ima za cilj podići svijest o važnosti menstrualnog zdravlja, razbiti tišinu i sram koji (pre)često prate ovu temu te otvoriti prostor za međusobno razumijevanje, osnaživanje i solidarnost.
Aktivnosti se provode u sklopu projekta “Smislimo, kreirajmo i usvojimo politike prema mladima” koji finansira Evropska unija a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO), Vijećem mladih Federacije BiH, Mrežom omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T.) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH, navodi se u saopćenju.