Zastupnici su podržali prijedlog Evropske komisije da se za 50 posto povećaju carine na uvoz određenih poljoprivrednih proizvoda, poput šećera, sirćeta, brašna, mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća, stočne hrane.
Carine na gnojiva na bazi azota uvezena iz Rusije i Bjelorusije bit će 6,5 posto i dodatno 40 i 45 eura po toni ove i sljedeće godine. Nakon toga 2027. i 2028. te carine će se povećati na 430 eura po toni, navodi HINA.
Uvođenjem carina Evropska unija želi smanjiti prihode Rusije i Bjelorusije od izvoza gnojiva koji se koristi za finansiranje rata u Ukrajini. Trebale bi stupiti na snagu 1. jula.
Predložene mjere značajno će smanjiti uvoz ove robe u EU, bilo da dolazi direktno iz Rusije ili Bjelorusije ili indirektno preko trećih zemalja. Očekuje se da će to rezultirati daljnjom diverzifikacijom proizvodnje gnojiva u EU, na koju trenutačno utiču niske cijene uvoza.
Ovu odluku sada treba potvrditi Vijeće EU-a i nakon objave u službenom listu počinje se primjenjivati. Komisija je u januaru ove godine predložila uvođenje carina na uvoz uree i azotnih gnojiva iz Rusije i Bjelorusije, koji je tokom prošle godine znatno porastao, što je povećalo zavisnost EU-a o te dvije zemlje i što može ugroziti sigurnost hrane.
EU je još ranije uvela visoke carine na uvoz žita iz Rusije i Bjelorusije. Nove carine primjenjivat će se na 15 posto poljoprivrednog uvoza iz Rusije koji prije nije bio podložan carinama, u vrijednosti od 380 miliona eura.