Navodi se da više od 90 posto migranata koji na nezakonit način stignu u EU koristi krijumčare za kretanje dijelom ili cijelom migracijskom rutom.
“Prema podacima Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), nezakoniti prelazak granice Bosne i Hercegovine odvija se na način da krijumčari organiziraju prevoz migranata iz dubine teritorija susjednih država u pogranični pojas, odakle osobe nastanjene u pogranidnom pojasu ili vlasnici manjih plovila uvode migrante kopnenim putem ili preko rijeke Drine na teritoriju BiH. Vozači ili taxi prevoznici angažirani od organiziranih kriminalnih skupina dovoze migrante dalje prema privremenim prihvatnim centrima u Sarajevu ili Bihaću”, navodi se u Informaciji.
Više pravaca kretanja
Naglašava se da se migranti iz Sarajeva uglavnom prevoze prema Bihaću, Velikoj Kladuši, Brodu, Gradišci, Livnu ili Grahovu korištenjem taxi prevoza, javnim prijevozom ili kombi vozilima iznajmljenim od krijumčara.
“Na području Broda i Gradiške prevoz preko rijeke Save organizira se u gumenim čamcima, dok na području Unsko-sanskog kantona i Kantona 10 prelazak granice odvija se uz pomoć ,”vodiča”. Dalji prevoz nakon ulaska na teritoriju EU-a odvija se uz pomoć vozača također organiziranih od krijumčara. Krijumčarenje migranata iz Bosne i Hercegovine organizira se i skrivanjem u tovarnom prostoru izmedu različitih vrsta robe što može ugroziti život krijumčarenih osoba”, stoji u Informaciji.
Mreže za krijumčarenje migranata koje se nalaze na jugu Evropske unije i Zapadnom Balkanupredstavljaju, naglašava se, čest rizik jer su poznate po nasilju i bezobzirnom ponašanju.
“lako nisu otkriveni na mjestu dogadaja, moguće je da su kriminalne osobe bile uključene u organiziranjakrijumčarenja migranata koji su izgubili život na rijeci Drini u augustu 2024. godine. Prilikom prebacivanja skupine migranata na područje Zvornika, u blizini desne obale rijeke Drine, na teritoriji Republike Srbije, došlo je do prevrtanja čamca, i tom prilikom je veći broj migranata ispao iz čamca u rijeku Drinu. Utapanjem je život izgubilo 12 osoba”, navodi se u Informaciji.
Pored toga, u 2024. godine zabilježeno je nekoliko slušajeva prelazaka državne granice nasilnim putem, probijanjem rampe ili zapreka kako bi se izbjegla granična kontrola prilikom krijumčarenja migranata, kao i prekoračenja dozvoljene brzine kretanja, čime je bio ugrožen život svih sudionika događaja.
Povećan broj predmeta
Osumnjičene osobe su uglavnom državljani Bosne i Hercegovine.
“Suzbijanje i sprečavanje krijumčarenja migranata, korištenjem pravnih, operativnih i administrativnih instrumenata je znaiajan prioritet za policijska i pravosudna tijela u Bosni i Hercegovini. Aktivnosti policijskih agencija odvijaju se pod nadzorom Tužiteljstva Bosne i Hercegovine koje je isključivo nadležno za procesuiranje predmeta kaznenih djela krijumčarenje ljudi prema čl. 189. ,,Krijumčarenje ljudi” i 189a. ,,Organiziranje grupe ili udruženja za izvrienje kaznenog djela krijumčarenje migranata” Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine”, stoji u Informaciji.
Odsjeku za krijumčarenje ljudima i trgovanje ljudima Tužiteljstva BiH raspoređen je dodatni tužitelj zbog poveđanog broja zaprimljenih predmeta u 2024. godini – 241 predmet (189 predmeta u 2023. godini).
U 2024. godini podignute su ukupno 53 optužnice za kaznena djela iz čl. 189. i 189a. Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, odnosno 21 optužnica više u odnosu na prethodnu godinu. Osim toga, podignuta je optužnica za međunarodno trgovanje ljudima u predmetu radne eksploatacije protiv dvije optužene osobe.
Istovremeno, u 2024. godini policijske agencije u Bosni i Hercegovini podnijele su ukupno 125 izvještajaTužiteljstvu Bosne i Hercegovine o podinjenim kaznenim djelima prema čl. 189. i 189a. Kaznenog zakona Bosne iHercegovine, odnosno 52 posto više nego u 2023. godini kada su podnesena 82 izvještaja.
Osobe koje se sumnjiče za kaznena djela krijumčarenje migranata u 2024. godini potiču iz 17 država od čega najveći broj iz Bosne i Hercegovine. Za značajan broj osumnjičenih osoba nije utvrđeno državljanstvo.