Tokom sadržajnog sastanka u Senatu Bećirović je detaljno objasnio suštinu sigurnosne krize u Bosni i Hercegovini.
– Rukovodstvo bh. entiteta RS otvoreno je napalo na esencijalne dijelove Dejtonskog mirovnog sporazuma i to radi u koordinaciji sa onim snagama koje žele destabilizaciju ovog dijela Evrope. Bosna i Hercegovina i regija se po prvi put nakon 1995. godine suočavaju sa separatističkim političarima u entitetu RS koji su spremni žrtvovati mir zarad svojih ličnih interesa – saopćeno je iz Bećirovićevog kabineta.
Bećirović je naglasio da čelnici bh. entiteta RS pokušavaju sakriti činjenicu da je njihova politika proruska i antizapadna, o čemu svjedoče i njihove javne izjave koje daju već godinama.
– Podrivanje Bosne i Hercegovine znači i podrivanje uticaja Zapada na Balkanu. Istovremeno, to znači jačanje ruskog uticaja u regiji. Rukovodstvo entiteta RS otvara prostor za širenje ruskog uticaja – oni sve više svoje politike usklađuju s Moskvom, koristeći političku podršku da oslabe uticaj SAD i Zapada u Bosni i Hercegovini – navodi se u saopćenju.
Dodaje se da Bosna i Hercegovina želi graditi snažno partnerstvo s Amerikom i u oblasti energetike. Vlasti BiH su spremne konkretno sarađivati s administracijom predsjednika Trumpa, a posebno na izgradnji Južne gasne interkonekcije.
Senator Risch je rekao da Sjedinjene Američke Države podržavaju nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, kao i da je veoma važno da svi poštuju Dejtonski mirovni sporazum u cjelosti.
Inače, ovo je drugi susret Bećirovića i Rischa u posljednja tri mjeseca, u oviru sveobuhvatnih diplomatskih aktivnosti s ciljem istinitog informiranja ključnih država Zapada o stanju u Bosni i Hercegovini.